nedeľa - 19. mája, 2024
, Dolný Kubín: ZUŠ P. M. Bohúňa si pripomína dlhú umeleckú cestu

Dolný Kubín: ZUŠ P. M. Bohúňa si pripomína dlhú umeleckú cestu

Dolnokubínska Základná umelecká škola Petra Michala Bohúňa, si v tomto roku pripomína okrúhle 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti zorganizovala škola vo štvrtok 17. mája 2018 slávnostný galakoncert.

Viac ako dvojhodinový program pripravili súčasní i bývalí žiaci aj učitelia školy a zaplnil divadelnú sálu Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne do posledného miesta rodičmi, deťmi a pozvanými hosťami, medzi ktorými nechýbalo vedenie mesta či bývali riaditelia a zamestnanci.

„Úspešnosť tejto školy akoby dopredu namaľoval na svoje plátno slávny oravský rodák a maliar Peter Michal Bohúň, a ktorá už mnoho desaťročí rozdáva radosť zo vzdelania a umenia. Okrem materiálnych vecí je jedným z najdôležitejších faktorov kostra pedagogického zboru a vedenia školy. Musím konštatovať, že práve táto umelecká škola má šťastie na vynikajúcich pedagógov a riaditeľov. Tiež je dôležité, že škola vychováva svojich nástupcov, ktorí úspešne pracujú v prospech našich detí a mládeže,“ povedal pprimátor mesta Dolný Kubín Roman Matejov.

Rôznorodosť tvorby hudobného odboru si prítomní diváci mohli vypočuť počas viac ako dvojhodinového programu, ktorý bol poskladaný z hudobných a speváckych čísiel úspešných súčasných žiakov a absolventov. Repertoár účinkujúcich striedal klasický hudobný štýl s ľudovou piesňou poprepájaný videopozdravmi a želaniami absolventov a priateľov školy. Záverečnú bodku koncertu dala spoločná skladba, ktorú pri tejto príležitosti skomponoval Víťazoslav Kubička a zahralo a zaspievalo ju viac ako 70 žiakov a učiteľov školy.

„Naša umelecká škola vždy vsádzala na klasiku, preto sme sa tento trend snažili udržiavať a verejnosti sme ponúkli pestrosť skladieb a rôznorodosť hudobných nástrojov,“ vysvetlil riaditeľ ZUŠ M. P. Bohúňa Michal Janiga.

Škola získala pamätný list mesta

Počas galakoncertu si z rúk primátora mesta Dolný Kubín Romana Matejova prebrala ZUŠ M. P. Bohúňa pamätný list mesta Dolný Kubín pri príležitosti 60. výročia jej zriadenia. „Pri tejto príležitosti by som sa chcel všetkým, ktorí pôsobili alebo pôsobia na tejto škole úprimne poďakovať za ich obetavosť, vedomosti, individuálny prístup a energiu, ktorú vkladajú do vzdelania našich detí. Do ďalších rokov im želám veľa trpezlivosti, elánu a ďalších úspechov, ktoré budú pretavovať do radosti ich absolventov a nás všetkých,“ zaželal primátor mesta. Škola k 60. výročiu založenia dostala od mesta Dolný Kubín a poslancov mestského zastupiteľstva novú fasádu školy, strechu, okná a dva hudobné nástroje.

V súčasnosti patrí ZUŠ Petra Michala Bohúňa k najúspešnejším školám svojho druhu na Slovensku. Každoročne získava popredné umiestnenia na národných a medzinárodných súťažiach tak v hudobnom, ako aj vo výtvarnom odbore. Počas šesťdesiatich rokov existencie doviedla do umeleckého sveta mnoho dnes už významných osobností. O štúdium na nej prejavuje každý rok záujem množstvo žiakov od piatich rokov. Momentálne školu navštevuje 657 žiakov, z toho 350 v hudobnom a 307 vo výtvarnom odbore, o ich umelecké vzdelanie sa stará 30 pedagógov. Na elokovaných pracoviskách v troch materských školách v Dolnom Kubíne sú predškoláci zasväcovaní do tajov výtvarného umenia a v Liptovskej Lúžnej sú otvorené dve triedy hry na dychových nástrojoch. Škola ponúka štúdium vo výtvarnom a hudobnom odbore. Budúci hudobníci sa môžu rozhodnúť pre hru na husliach, viole, violončele, kontrabase, klavíri, organe, akordeóne, heligónke, flaute, klarinete, trúbke, saxofóne, lesnom rohu, gitare, bicích nástrojoch alebo študovať spev.

Zdroj: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *