pondelok - 8. augusta, 2022
, Dve mestské škôlky v meste Žilina prejdu rozsiahlymi rekonštrukciami
Foto: Mesto Žilina

Dve mestské škôlky v meste Žilina prejdu rozsiahlymi rekonštrukciami

V materských školách Čajakova a Trnavská v Žiline zavládne počas letných prázdnin stavebný ruch. Obe škôlky získali na rozsiahle rekonštrukcie peniaze z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. V materskej škole na Čajakovej vznikne nová trieda, na Trnavskej pribudnú dve nové triedy a nová jedáleň.

Na modernizáciu Materskej školy Čajakova pôjde približne 488 tisíc eur

Na modernizáciu Materskej školy (MŠ) Čajakova pôjde približne 488 tisíc eur. V rámci projektu sa počíta s vytvorením tretieho nadzemného podlažia, čím sa vytvorí ďalšia trieda pre 23 detí. Okrem toho sa plánuje zabezpečiť debarierizácia celej budovy. V exteriéri sa doplní výťah pre imobilných a vo vnútorných priestoroch sa vymenia interiérové dvere, doplnia zariaďovacie predmety a vytvoria sa dve bezbariérové toalety, čím sa priestor prispôsobí osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Investícia zahŕňa tiež rekonštrukciu dažďovej kanalizácie a výmenu zastaralýchzariaďovacích predmetov na hygienickom zariadení pre zamestnancov. „Škôlka má v súčasnosti 5 tried, ktoré navštevuje dovedna 84 detí. Touto modernizáciou sa nám rozšíri kapacita o ďalších 23 detí, čo určite ocenia najmä rodičia,“ uviedla Viera Popluhárová, vedúca odboru školstva a mládeže na Mestskom úrade v Žiline. S rekonštrukciou sa začne začiatkom júla a bude trvať 12 mesiacov. Počas tejto doby premiestnia škôlkarov do priestorov Základnej školy Jarná.

Nové triedy pribudnú aj v MŠ Trnavská

Nové triedy pribudnú aj v MŠ Trnavská. Projekt rekonštrukcie vo výške viac ako 681 tisíc eur zahŕňa okrem rozšírenia kapacít aj prístavbu jedálne so schodiskom, revitalizáciu detského ihriska, stavebno-technické úpravy budovy a jej zateplenie. „Vďaka dvom novým triedam sa rozšíri kapacita škôlky o 50 detí. Vznikne tu tiež jedáleň, ktorá bude prepojená s už jestvujúcou kuchyňou a do ktorej sa zmestí približne 90 detí,“ dodala Popluhárová. V rámci modernizácie sa tiež debarierizujú hlavné vstupy do budovy, výsledkom čoho bude sprístupnenie objektu aj pre deti s obmedzenou možnosťou pohybu. Vybudujú sa nové bezbariérové toalety, bezbariérový chodník a pred budovou škôlky sa vytvorí parkovacie miesto pre imobilných. Projekt rovnako počíta aj so zvýšením energetickej efektívnosti budovy prostredníctvom zateplenia stropu a podlahy.

Rekonštrukcia MŠ na Trnavskej ulici je naplánovaná na 15 mesiacov, pričom so stavebnými úpravami by sa malo začať začiatkom letných prázdnin. „Tak ako pri škôlke na Čajakovej ulici, aj v tomto prípade sme boli nútení presťahovať škôlkarov. Počas rekonštrukcie bude celá prevádzka škôlky premiestnená do priestorov Základnej školy na Limbovej ulici. Snažili sme sa vybrať čo najbližšie lokality a s rodičmi oboch materských škôl sme samozrejme tieto zmeny prekonzultovali,“ uzavrelavedúca odboru školstva a mládeže.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rajecká Anča, Rajecká Anča vyrazí zo Žiliny do Rajca už po dvanásty raz

Rajecká Anča vyrazí zo Žiliny do Rajca už po dvanásty raz

Obľúbené jazdy na historických motorových vlakoch sa budú konať aj tento rok.  Podujatie organizuje Považské …