nedeľa - 14. júla, 2024
, Elektrické kolobežky dorazili aj do Martina
Foto: Mesto Martin

Elektrické kolobežky dorazili aj do Martina

Do Martina dorazil horúci svetový trend. Iba minulý rok sa elektrické kolobežky Bolt predstavili v európskych metropolách akými sú Varšava či Štokholm, a práve dnes prišli aj do “srdca Turca”. V nasledujúcich týždňoch ich po Martine začne jazdiť približne 50.

“Pre naše mesto je to veľmi dobrá správa. Vďaka spolupráci s Boltom sme v meste zaviedli spôsob dopravy, ktorý prináša pre Martinčanov, ale aj návštevníkov mesta, hneď niekoľko pozitív. Okrem toho, že kolobežky nezahusťujú dopravu a neznečisťujú vzduch, sú aj symbolom modernosti a približovania sa k moderným mestám, kde ich obyvatelia aktívnym pohybom na čerstvom vzduchu robia aj niečo pre svoje zdravie,” vyhlásil primátor mesta Martin Ján Danko. Záujemcov o nový druh dopravy zároveň prosí, aby boli obozretní pri používaní kolobežiek a dôkladne sa oboznámili s pravidlami používania. “Celý systém je nastavený tak, aby sme mali z kolobežiek veľa úžitku a potešenia. Stačí si osvojiť pár jednoduchých pravidiel,” zhodnotil.

V Martine sú zelené elektrické kolobežky Bolt k dispozícii už dnes. Domáci ich nájdu na viac ako 50 miestach, ktoré boli starostlivo vybrané v spolupráci s Mestským úradom Martin. Na tieto miesta budú nabité kolobežky umiestňované každé ráno. Po jazde je potrebné kolobežku zaparkovať na jednom z viac ako 50 miest podľa pokynov uvedených v aplikácii.

Kolobežky sa dajú požičať cez aplikáciu dostupnú na Google Play i App Store. Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky. Stroje nasadené v Martine hovoria slovensky, česky a anglicky v závislosti na nastavení aplikácie.

Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii. Pri nástupe sa platí 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura. Po jazde je treba kolobežku vhodne zaparkovať. Ak je v okolí cyklostojan, zaparkujte kolobežku k nemu. Ak v okolí nie je cyklostojan, zaparkujte kolobežku na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Musí zostať dostatok miesta aj pre kočiar s dieťaťom alebo invalidný vozík. Aplikácia v telefóne vás vyzve, aby ste zaparkovanú kolobežku odfotografovali. Ak zle zaparkujete, príde vám upozornenie. Kolobežky nenechávajte na cestách, v strede chodníkov, spadnuté na zemi a pod. Opakované zlé parkovanie bude viesť k zablokovaniu vášho užívateľského účtu.

„Je povzbudivé, že pri snahe o zavádzanie tejto efektívnej a ekologickej formy mestskej mobility sa zo strany magistrátov spravidla stretávame s ústretovosťou. Mesto Martin bolo okrem toho aj mimoriadne nápomocné pri zavádzaní kolobežiek, za čo v mene celého tímu Bolt ďakujem. Po Nitre a Trnave tak v krátkom čase rozbiehame elektrické kolobežky v ďalšom meste. A to nebude v tomto roku posledné,“ uzatvára Martin Zajíc, manažér pre elektrické kolobežky Bolt na Slovensku.

Zdroj: Mesto Martin

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …