štvrtok - 7. decembra, 2023
, Mesto Dolný Kubín pripravuje zadanie na projekt rekonštrukcie Mestského kultúrneho strediska
Foto: msksdk.sk

Mesto Dolný Kubín pripravuje zadanie na projekt rekonštrukcie Mestského kultúrneho strediska

Dolnokubínska samospráva pripravuje podklady na spracovanie projektovej dokumentácie budovy mestského kultúrneho strediska (MsKS) a priľahlého Námestia slobody. Finančné prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie pre rekonštrukciu mestského kultúrneho strediska schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom rokovaní. Na základe toho vznikla pracovná skupina, ktorá sa aktívne zaoberá zadaním, ako by malo stredisko vyzerať v budúcnosti. Vytvorili preto dotazník k rekonštrukcii MsKS, ktorý je určený pre Dolnokubínčanov a všetkých tých, ktorí sa o kultúru v meste zaujímajú.

„Radi by sme verejnosti predstavili víziu budúcnosti MsKS v Dolnom Kubíne a zároveň ich poprosili o spoluprácu pri tvorbe zadania návrhu na rekonštrukciu tejto budovy. Vážime si všetky návrhy a postoje, ktoré nám ľudia zapíšu do dotazníka. Pomôžu nám pripraviť zodpovedný materiál pre budúcnosť kultúrneho strediska. Našim hlavným cieľom je zapojiť Dolný Kubín do novej línie budovania kultúrno – kreatívnych centier,“ povedala Jana Greššová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.

Pracovná skupina je zložená z odborníkov zo stavebnej oblasti, architektov a pracovníkov, ktorí dlhodobo pracujú v kultúre pre mesto Dolný Kubín. Skupine pomáhajú zamestnanci z odboru výstavby a životného prostredia či referátu regionálneho rozvoja a cestovného ruchu na mestskom úrade.

Priestor na vyjadrenie dostala aj komora architektov. Podľa Greššovej práve skúsenosti z iných kultúrnych inštitúcií z iných miest, ktoré architekti spracovávali, môžu napomôcť k veľmi zaujímavému nadčasovému pohľadu na naše kultúrne stredisko. „V odpovediach v ankete nás preto bude zaujímať, čo tu návštevník kultúrneho strediska v budúcnosti chce nájsť, čo by malo byť našou náplňou a tiež čo máme poskytovať v ponuke našej činnosti,“ dodala.

Dotazník nájdete na internetovej stránke mesta www.dolnykubín.sk, mestského kultúrneho strediska  www.msksdk.sk či na sociálnych sieťach mesta Dolný Kubín a MsKS. Verejnosť ho môže vyplniť do soboty 10. apríla 2021 (vrátane).

Pracovná skupina sa na svojom stretnutí zoznámila s aktuálnym stavom budovy, v ktorej priestoroch sa realizujú rôzne podujatia celoslovenského aj medzinárodného významu. „Z väčších zmien by sme chceli na prvom poschodí vytvoriť zasadaciu miestnosť, kde by sa mohli konať konferencie pre 60 až 80 ľudí. Aktuálne nám tu takýto priestor chýba. Zároveň by to mohlo byť zázemie pre mestské zastupiteľstvo. Okrem toho plánujeme rozšíriť aj bezbariérovosť budovy, pretože naše stredisko práve skupina zdravotne znevýhodnených obyvateľov veľmi často využíva,“ doplnila riaditeľka MsKS s tým, že by chceli v budove vybudovať výťah, ktorý by dopravil zdravotne postihnutých ľudí na prvé poschodie. V budove by radi zachovali výstavné priestory.

Greššová by bola rada, ak by architekti predstavili návrh s koncertným či estrádnym priestorom do sto ľudí, ktorý by v budove mohol vzniknúť. „Slúžil by pre menšinovú, alternatívnu kultúru, ktorá by vo veľkej divadelnej sále pôsobila stratene, ale práve v takom malom priestore by mohla veľmi zaujímavo vyniknúť,“ vysvetlila riaditeľka MsKS.

Mesto chce na jednom priestore prepojiť kultúrne aktivity, podporiť kreativitu všetkých vekových, sociálnych a záujmových skupín obyvateľstva. „Chceme získať moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum reflektujúce na potreby obyvateľov celého regiónu Oravy,“ konštatoval Ján Prílepok, primátor mesta.

Riaditeľka MsKS má víziu kultúrno-kreatívneho centra. „Mestské kultúrne stredisko by sa mohlo stať centrom kultúry a kreativity, kde by našli zázemie výtvarníci, umelci či hudobné skupiny. Zároveň by sme radi naplnili víziu, ktorá vznikla z požiadaviek nášho mesta,  a to je vytvorenie materského centra, centra pre mladých alebo mládežnícke centrum. Môže tu vzniknúť veľkolepé stredisko, ktoré bude slúžiť celej kultúrnej obci nielen mesta Dolný Kubín,“ ozrejmila Greššová.

Zadanie a podklady pre komoru architektov by mala pracovná skupina odovzdať do konca apríla. Projektová dokumentácia pre rekonštrukciu mestského kultúrneho strediska  by mala byť dokončená do konca tohto roka.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Cigánsky oheň, Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

V sobotu 25. novembra budú mať priaznivci živelnej, temperamentnej hudby a tanca svoj sviatok! Na …