piatok - 26. apríla, 2024
, Gymnázium Lettricha oživilo Štúra

Gymnázium Lettricha oživilo Štúra

V stredu 28. októbra sa na Gymnáziu Jozefa Lettricha konal Štúrfest. Jeho cieľom bolo rôznou formou sprítomniť život Ľudovíta Štúra a celej štúrovskej generácie. 

„My Slováci sme kmeň a ako kmeň máme vlastné nárečie, ktoré je od českého odchodné a rozdielne.“ Týmto citátom a sprítomnením obrazu návštevy Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu u Jána Hollého na Dobrej Vode v roku 1843 sa na Gymnáziu Jozefa Lettricha v Martine začalo v stredu 28. októbra podujatie Štúrfest.

Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra, najvýznamnejšieho predstaviteľa slovenského národa, sa učitelia a žiaci tohto gymnázia rozhodli uctiť si jeho pamiatku netradičnou formou. Ako táto myšlienka vznikla sa dozviete od autorky projektu Vlasty Kubizňovej.

Festival štúrovskej generácie mal 12 stanovíšť, ktoré boli prispôsobené veku študentov. Žiaci primy až sexty absolvovali počas dňa štyri z nich. Ich úlohy boli na všetkých zastávkach rôzne.

Na výtvarnom stanovišti tvorili žiaci portréty štúrovcov. Mohli si pritom vybrať osobnosť a techniku kresby. Svoje umelecké sklony prejavili aj na ďalších miestach, a to dramatizáciou povesti a rozprávky, v novinárskej dielni alebo na hudobnom stanovišti. Na národopisnom stanovišti priblížili to, čo Slovensko a Slovákov charakterizuje. Nechýbal tam slovník s popisom náradia, slovenská keramika, tričko s čičmianskym vzorom, kroje a modely ľudových stavieb. Žiaci mali za úlohu pomenovať časti ľudového kroja a predmety v miestnosti. Problém im robilo určiť najmä dymák, predmet používaný vo včelárstve, a zápästky na pánskom kroji.

Literárnu minulosť Ľudovíta Štúra pripomenuli študentom príslovia a porekadlá v hádankách a ľudová slovesnosť.  V Štúrparku si žiaci vyskúšali debatu na tému školské uniformy a využili tým slobodu prejavu, ktorú máme aj ďaka tomuto národovcovi. V knižnici hľadali a objavovali Štúrovu minulosť v knihách, zatiaľ čo v ďalšej učebni sa na jeho literárne potulky pozreli prostredníctvom tabletu. Spomenuli si aj na Štúrove lásky, ktoré stvárnili študentky tohto gymnázia.

Na Štúrfeste nechýbal ani samotný Ľudovít Štúr. Zahral ho jeden zo študentov gymnázia. Aby sa ako Štúr mohol prezentovať naozaj presvedčivo, musel si o ňom aj niečo naštudovať.

Autor: Katarína Mikušová
Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *