streda - 22. marca, 2023
, Hrad Ľubochňa

Hrad Ľubochňa

Ľubovianské múzeum – hrad v Starej Ľubovni Vás pozýva dňa 13. augusta o 19:00 hod. na sprístupnenie novej expozície venovanej najslávnejšiemu hradnému väzňovi Móricovi Beňovskému, ktorý bol väznený na hrade v roku 1786.

Móric Beňovský patrí k fascinujúcim a zaujímavým osobnostiam. Narodil sa 20. septembra 1746 vo Vrbovom. Bol poručíkom uhorských husárov a už od mladosti mal dobrodružnú povahu. Zúčastnil sa aj bojov v Poľsku na strane barských konfederátov. Padol do ruského zajatia a ocitol sa vo vyhnanstve na Kamčatke. Odtiaľ sa mu podarilo utiecť a neskôr bol kolonizátorom Madagaskaru v službách Ľudovíta XVI. Počas svojho života precestoval vyše 60 000 km. Gróf Móric Beňovský zahynul na ostrove Madagaskar 23. mája 1786. Miesto jeho posledného odpočinku dodnes nie je známe. A práve jeho dobrodružná cesta na Madagaskar sa začala útekom z väzenia hradu Ľubovňa.

Hrad v Starej Ľubovni pozýva všetkých milovníkov histórie na sprístupnenie novej expozície v obnovených priestoroch gotického paláca dňa 13. augusta o 19:00 hod. Program pokračuje prezentáciu kostýmov zo seriálu Vivat Beňovský, ktorý bol odvysielaný v roku 1975.

O 20:00 hod. sa na nádvorí hradu uskutoční aj cestovateľská talkshow s Vladimírom Dudlákom, riaditeľom združenia Mórica Beňovského s hudobným hosťom Adrienou Bartošovou. Na záver podujatia je pripravená prezentácia filmu Odkaz Mórica Beňovského.

, Hrad Ľubochňa

Foto: slovakia.travel

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *