štvrtok - 22. februára, 2024
, Hrad Ľubochňa

Hrad Ľubochňa

Ľubovianské múzeum – hrad v Starej Ľubovni Vás pozýva dňa 13. augusta o 19:00 hod. na sprístupnenie novej expozície venovanej najslávnejšiemu hradnému väzňovi Móricovi Beňovskému, ktorý bol väznený na hrade v roku 1786.

Móric Beňovský patrí k fascinujúcim a zaujímavým osobnostiam. Narodil sa 20. septembra 1746 vo Vrbovom. Bol poručíkom uhorských husárov a už od mladosti mal dobrodružnú povahu. Zúčastnil sa aj bojov v Poľsku na strane barských konfederátov. Padol do ruského zajatia a ocitol sa vo vyhnanstve na Kamčatke. Odtiaľ sa mu podarilo utiecť a neskôr bol kolonizátorom Madagaskaru v službách Ľudovíta XVI. Počas svojho života precestoval vyše 60 000 km. Gróf Móric Beňovský zahynul na ostrove Madagaskar 23. mája 1786. Miesto jeho posledného odpočinku dodnes nie je známe. A práve jeho dobrodružná cesta na Madagaskar sa začala útekom z väzenia hradu Ľubovňa.

Hrad v Starej Ľubovni pozýva všetkých milovníkov histórie na sprístupnenie novej expozície v obnovených priestoroch gotického paláca dňa 13. augusta o 19:00 hod. Program pokračuje prezentáciu kostýmov zo seriálu Vivat Beňovský, ktorý bol odvysielaný v roku 1975.

O 20:00 hod. sa na nádvorí hradu uskutoční aj cestovateľská talkshow s Vladimírom Dudlákom, riaditeľom združenia Mórica Beňovského s hudobným hosťom Adrienou Bartošovou. Na záver podujatia je pripravená prezentácia filmu Odkaz Mórica Beňovského.

, Hrad Ľubochňa

Foto: slovakia.travel

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *