štvrtok - 18. apríla, 2024
, Ikona kultúrnej histórie oslávi 155. výročie. Matičné slávnosti ponúkajú pestrý program

Ikona kultúrnej histórie oslávi 155. výročie. Matičné slávnosti ponúkajú pestrý program

Tohtoročné Národné matičné slávnosti lákajú 3. a 4. augusta do Martina folklórom, divadlom, výstavou, ale aj mimoriadnym oceňovaním známych slovenských osobností. Matica slovenská (MS) návštevníkom výnimočne ukáže svojehistorickévyšívané stanovy a pre verejnosť pripravila krátky historický dokument o prvom predsedovi MS Štefanovi Moysesovi.

Príležitosťou našpeciálny programje 155. výročie založenia Matice slovenskej a 25 rokov Slovenskej republiky. Slávnosti sa ponesú v duchu matičnej histórie, súčasnosti anajväčších klenotov ustanovizne. Predstavia sa účinkujúci so symbolickým zastúpením všetkých ôsmich krajov Slovenska, ale aj súbor, ktorý založili Slováci žijúci na Ukrajine. „Hlavným ťahákom Národných matičných slávností je popredný folklórny súbor Chemlon z Humenného, ktorého vystúpenie bude poďakovaním všetkým účinkujúcim.Programom chceme osloviťširokú verejnosť, ale najmä tých, ktorí sú matičiarmi celým srdcom. Práve oni sa potešia vystúpeniam ďalších matičiarov z celého Slovenska a vedomiu, že vo svojej činnosti nie sú osamotení,“ uviedol prvý podpredseda MS Marek Hanuska.

, Ikona kultúrnej histórie oslávi 155. výročie. Matičné slávnosti ponúkajú pestrý program

Súčasťou programu je aj výstava o Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi, ktorá mala premiéru vlani v Trenčíne pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Z trezora Archívu MS vyberie Matica k nahliadnutiu vyšívané Stanovy MS a ďalšie vzácne dokumenty s umeleckou hodnotou. Matica sa bude prezentovať aj nádhernými pôvodnými krojmi zo svojej šatnice.

Bohatý program sa začne už v piatok divadelnou klasikou – hrou Kubo od Jozefa Hollého v podaní ochotníkov zo Stožku. Hlavný program slávností bude prebiehať v sobotu na nádvorí druhej matičnej budovy a vyvrcholí galaprogramom spojeným s odovzdávaním mimoriadnych ocenení osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o vznik a rozvíjanie našej štátnosti. Po štyroch rokoch putovania sa tak Národné matičné slávnosti opäť dostanú do Martina, sídla Matice slovenskej, kde sa štvrtý augustový deň v roku 1863 uskutočnilo zakladajúce Valné zhromaždenie MS a prvým matičným predsedom sa stal banskobystrický biskup Štefan Moyses.

Správu o významnom výročí vzniku Matice slovenskej symbolicky vynesie do sveta na svojich krídlach 155 bielych holubíc, ktoré vypustia v závere programu.

, Ikona kultúrnej histórie oslávi 155. výročie. Matičné slávnosti ponúkajú pestrý program

Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *