nedeľa - 14. júla, 2024
, Ján Danko: Toto je príležitosť, aby sa Martin dostal znova do povedomia

Ján Danko: Toto je príležitosť, aby sa Martin dostal znova do povedomia

Mesto Martin sa chce uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Viac o pripravovaných aktivitách s tým súvisiacich prezradili na tlačovej konferencií v stredu /18.11./ na pôde mestského úradu primátor mesta Martin Ján Danko, Peter Cabadaj – predseda Rady národnej kultúry, Igor Válek – tajomník Rady národnej kultúry.

“Som šťastný, že po rokoch stagnácie je Rada národnej kultúry znovu aktívna. Za krátke obdobie, od jari až doteraz, sa aj napriek pandémii podarilo urobiť strašne veľa,” prízvukuje primátor Danko.

Rada národnej kultúry z hľadiska posilnenia kultúrnej infraštruktúry, odporúča zahrnúť do projektu kandidatúry viaceré objekty: areál SIM v Priekope, amfiteáter v Martine a Kino Moskva. Na základe projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 budú tieto objekty v priebehu 5 rokov premenené na typ modernej kultúrnej infraštruktúry, ktorá prinesie mestu dlhodobý rozvoj, novú identitu a návštevnosť. Podľa kompetentných ide o kľúčový faktor z pohľadu ambície Martine postúpiť do finále, čiže byť medzi štyrmi slovenskými mestami, z ktorých v priebehu roka 2021 bude známy víťaz – EHMK 2026. Podporu vyslovili Martinu aj viaceré organizácie a osobnosti. Viac prezradil Igor Válek.

Peter Cabadaj odpovedal na otázku prečo mesto Martin opäť kandiduje na EHMK 2026. Zdôraznil tiež, že ho osobne ako človeka veľmi mrzelo, že mesto neuspelo vo finále EHMK pred 15 rokmi. “Mesto Martin trestuhodne tento projekt zahodilo do kúta, a nič z neho v najbližších rokoch nevyužilo, nevyťažilo, nezúročilo. Veľmi ma to trápilo, lebo tento projekt je do dnešného dňa mimoriadne aktuálny. Je tam množstvo nápadov, podnetov a vizií.”

Okrem Martina budú chcieť zapojovať o titul EHMK 2026 aj ďalšie slovenské mestá. Podľa Cabadaja rozhodujúca bude kvalita projektu a ekonomické možnosti mesta.

Zdroj: taves.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …