sobota - 3. júna, 2023
, V zdravotníckych zariadeniach Žilinskej župy začína fungovať antigénové testovanie
Foto: ŽSK

V zdravotníckych zariadeniach Žilinskej župy začína fungovať antigénové testovanie

Od stredy 18. novembra začali fungovať odberové miesta na antigénové testovanie v zdravotníckych zariadeniach Žilinskej župy. V troch krajských nemocniciach a jednej poliklinike sa testuje aj PCR testami.

Verejnosť sa môže dať otestovať antigénovými testami v zdravotných centrách v Bytči, Kysuckom Novom Meste i v Turčianskych Tepliciach, ale aj v troch krajských nemocniciach  a jednej poliklinike- v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne a v Oravskej poliklinike v Námestove, kde sa bude okrem antigénového testovania vykonávať aj PCR diagnostika ochorenia COVID-19 indikovaná Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. V námestovskej Oravskej poliklinike bude možnosť v priebehu budúceho týždňa PCR testovania aj pre samoplatcov.

,,Mám radosť, že sa nám podarilo zabezpečiť mobilné odberové miesta v našich zdravotníckych zariadeniach a dnes začínajú naplno testovať. Antigénové testovanie je určené pre každého, kto má záujem o pretestovanie a je pre verejnosť je bezplatné. Platnosť takéhoto certifikátu je sedem dní,“ priblížila županka Erika Jurinová.

Nemocnice môžu pri vstupe na niektoré oddelenia (napríklad lôžkové časti, rehabilitačné..) vyžadovať platný certifikát, prípadne ponúknu pacientovi test na mieste. Platia však určité podmienky. Pri vstupe do polikliniky na ambulantné vyšetrenia sa certifikát nevyžaduje. Rovnako tak pacienti prichádzajúci do nemocní za účelom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, preventívnej prehliadky alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, vrátane sprevádzania blízkou osobou alebo príbuzným podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR test absolvovať nemusia. Táto povinnosť sa taktiež nevzťahuje napr. na onkologických pacientov po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukopéniu, alebo osoby s onkologickou liečbou,  alebo inou liečbou, ktorá ovplyvňuje imunitný systém (biologická liečba), osoby s ťažkým imunodeficitom, stredne ťažkým a ťažkým mentálnym postihnutím, osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 a má o jeho prekonaní doklad nie starší ako 3 mesiace, osobu, ktorej zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu, dieťa do 10 rokov veku.

Testovanie je dobrovoľné. ,,Zároveň by sme však chceli apelovať na obyvateľov regiónu, aby testovanie podstúpili. Vďaka rýchlemu testu vieme eliminovať riziko nákazy a ochránime tak nielen rodiny a blízkych, ale i našich zdravotníkov,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

, V zdravotníckych zariadeniach Žilinskej župy začína fungovať antigénové testovanie

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

SNM, Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Netradičná noc, plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine …