sobota - 18. mája, 2024
, Jánošíkove dni v Terchovej prvýkrát otvoria v jeho rodnej osade Jánošovia

Jánošíkove dni v Terchovej prvýkrát otvoria v jeho rodnej osade Jánošovia

Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej sa prvýkrát začne v rodnej osade legendárneho slovenského zbojníckeho kapitána Jánošovia. V stredu prvého augusta v nej symbolicky otvoria Jánošíkov dom.

V Žiline o tom informoval starosta Terchovej Jozef Dávidík.

„Chceme rodisko Jánošíka viac spropagovať. Turisti si môžu z osady odniesť ako suvenír Jánošíkov dukát alebo kópiu jeho rodného listu. Dlhé roky sa o tom hovorilo, ale vlani sa nám podarilo kúpiť drevenicu, v ktorej je symbolicky Jánošíkov dom,“ povedal terchovský starosta.

Hlavným motívom 56. ročníka Jánošíkových dní, ktoré sa uskutočnia od druhého do piateho augusta, je podľa šéfdramaturga festivalu Petra Cabadaja slovo legenda.

„Tohtoročné Jánošíkove dni budú v znamení 330. výročia narodenia svojho patróna Juraja Jánošíka, čomu zodpovedá aj ich celkový dramaturgický profil. Počas štyroch festivalových dní sa na siedmich pódiách v Terchovej predstaví takmer 1350 účinkujúcich zo Slovenska, Chorvátska, Česka, Poľska a Ukrajiny. To radí Jánošíkove dni medzi tri najväčšie festivaly na Slovensku,“ podotkol Cabadaj.

Chýbať nebudú ani mnohé sprievodné akcie

Súčasťou štvordňového programu bude výstava Martina Benku pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia, prezentácia ľudových remesiel, divadelné predstavenie Perinbaba v naštudovaní Terchovského národného divadla, „nový cirkus“ Younak, premietanie filmov, nočné hranie či folklórstroj a ďalšie sprievodné akcie. Tri podujatia medzinárodného folklórneho festivalu pripraví aj Žilinský samosprávny kraj (ŽSK).

„Výstavu pri príležitosti 50. výročia vzniku konského vozového sprievodu v Terchovej a sobotňajší detský program. Na nedeľňajšom galaprograme tradične oceníme aj folklórny súbor alebo združenie aktívne podporujúce ľudovú tvorbu. Terchová je výnimočná v tom, že ponúka možnosť ísť za kultúrou, ale aj do prírody. Na festivale sa združí veľa ľudí a môžu nájsť to, čo je pre nich zaujímavé. Pozývame všetkých, aby sa prišli zabaviť a podporiť ľudové tradície, ktoré sú v našom kraji stále živé,“ uviedla predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Na Jánošíkových dňoch si podľa ich šéfdramaturga uctia aj 100. výročie vzniku Československej republiky, 100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny a nebude chýbať ani pripomienka 50. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Osobitným je 50. výročie erbového programu – konského vozového sprievodu. „Divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch je neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa medzinárodného festivalu. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktorého 50. výročie vzniku dôstojne zarezonuje v rámci niekoľkých festivalových programov. Jedným z nich bude v piatok tretieho augusta predstavenie knihy Rok koňa fotografa Pavla Ďurča a publicistu Igora Váleka,“ dodal šéfdramaturg Jánošíkových dní.

Hlavným organizátorom medzinárodného folklórneho festivalu je obec Terchová, spoluorganizátormi sú ŽSK a Krajské kultúrne stredisko v Žiline s finančným prispením Fondu na podporu umenia.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *