pondelok - 20. mája, 2024
, Chcete zažiť iné divadlo a tanec? Príďte na KIOSK

Chcete zažiť iné divadlo a tanec? Príďte na KIOSK

KIOSK je festivalom iného divadla a tanca, ktorý ovládne Žilinu v posledný júlový víkend už po jedenásty raz. Napriek tomu má tento rok v názvečíslovku 1. Prečo?

“KIOSK po dosiahnutí dekády prechádza výraznými zmenami – program je otvorenejší iným umeleckým druhom, má viac sekcií, ktoré vedú rôzni dramaturgovia, rozrastá sa do ďalších lokalít. Ale hlavne sa cíti mladší ako kedykoľvek predtým, priam znovuzrodený. Nie je v ničom prvý, je len stále nový,” vysvetľuje hlavný dramaturg festivalu Martin Krištof.

Témou aktuálneho ročníka je PROCES, nakoľko ten je pri príprave predstavenia častokrát vzrušujúcejší ako samotný výsledok. Cesty sú ešte nevyšliapané, názory na seba narážajú, pokusy môžu byť omylmi, ale aj úspechmi. Aj preto KIOSK v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie, Novej synagógy a iných špecifických lokalít mesta predstaví skôr otvorené diela než uzavreté projekty – Jaro Viňarský: The Touch of the Open, inscenácie prekračujúce limity žánrov aj javiska – HodWorks: Solos, hudobno-vizuálne performancie – For you Katrina, presahy k virtuálnej realite – Mária Júdová, Andrej Boleslavský: Camouflage, či site-specific inštalácie a akcie – DiStO: Divadlo Statického Objektu, Orchestr Berg: Performatívna hudobná prechádzka mestom.

, Chcete zažiť iné divadlo a tanec? Príďte na KIOSK

Na KIOSK-u je veľa vecí inak – raper bude tancovať, tanečníčka rapovať, vlak sa stane bábkovým divadlom, koncertovať bude 100 metronómov. A k tomu dídžeji a dídžejky hrajúci všetko od neokudura, dancehallu a hip-hopu až po angažované feministky. Inšpiratívnym zážitkom na KIOSK-u sú však aj diskusie. Tie tohtoročné si položia otázky, čo je dnes výskumom v umení, kedy je ešte proces tvorivou činnosťou či akú hodnotu má v umeleckom svete čas na prácu. “KIOSK je udalosť, ktorú nechcete zmeškať,” hovorí jedna z dramaturgičiek festivalu Michaela Pašteková. “Rokmi sa tvaruje, vyvíja, skúša, čo všetko si môže dovoliť, siaha, kam sa predtým neodvážil, pulzuje v symbióze s mestom. Je neustále živý, je v procese.”

KIOSK 1

Festival iného slovenského divadla a tanca / 26.-29.7. 2018 / Stanica Žilina – Záriečie

Zdroj: Klára Mamojková, Stanica Žilina-Záriečie

, Chcete zažiť iné divadlo a tanec? Príďte na KIOSK

Mohlo by vás zaujímať: Oravská nedeľa predstaví tradičnú kultúru, folklór aj zvyky

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *