sobota - 20. augusta, 2022
, Martin: Oravská nedeľa predstaví tradičnú kultúru, folklór aj zvyky

Martin: Oravská nedeľa predstaví tradičnú kultúru, folklór aj zvyky

Tradičnú kultúru, folklór a zvyky oravského regiónu predstaví v nedeľu 22. júla v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine podujatie Oravská nedeľa, ktoré sa uskutoční od 10. do 16. hodiny.

Podľa Tatiany Kadlecovej zo SNM vystúpi Folklórna skupina Nižná Ves z Nižnej s folklórnym pásmom Návrat pltníkov, Ženská spevácka skupina Senková z Podbiela sa predstaví s programom svadobného zvykoslovia Perinárky a Folklórny súbor Oravan Senior z Nižnej so svojím Oravským pásmom, ktorého súčasťou bude aj goralský folklór.

„Okrem vystúpenia folklórnych kolektívov priblížia najsevernejší región Slovenska aj ľudovo-umeleckí výrobcovia a remeselníci rôznymi ukážkami. Nebudú chýbať ukážky lisovania rastlinného oleja v olejárni, či ukážky tkania na tkáčskom stave v usadlosti z Oravského Veselého,“ doplnila Kadlecová.

V drevenom kostole z Rudna sa bude o 13.30 h konať rímskokatolícka svätá omša. Tradičné jedlá ponúkne krčma z Oravskej Polhory, v ktorej položili v roku 1968 základný kameň martinského múzea v prírode, dodala Kadlecová. Podujatie Oravská nedeľa je realizované v rámci cezhraničného projektu „Pri ceste na dedine“ – v rytme práce dávnych priemyselných závodov a remeselných dielní v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Projekt je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *