nedeľa - 19. mája, 2024
, Martin: Oravská nedeľa predstaví tradičnú kultúru, folklór aj zvyky

Martin: Oravská nedeľa predstaví tradičnú kultúru, folklór aj zvyky

Tradičnú kultúru, folklór a zvyky oravského regiónu predstaví v nedeľu 22. júla v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine podujatie Oravská nedeľa, ktoré sa uskutoční od 10. do 16. hodiny.

Podľa Tatiany Kadlecovej zo SNM vystúpi Folklórna skupina Nižná Ves z Nižnej s folklórnym pásmom Návrat pltníkov, Ženská spevácka skupina Senková z Podbiela sa predstaví s programom svadobného zvykoslovia Perinárky a Folklórny súbor Oravan Senior z Nižnej so svojím Oravským pásmom, ktorého súčasťou bude aj goralský folklór.

„Okrem vystúpenia folklórnych kolektívov priblížia najsevernejší región Slovenska aj ľudovo-umeleckí výrobcovia a remeselníci rôznymi ukážkami. Nebudú chýbať ukážky lisovania rastlinného oleja v olejárni, či ukážky tkania na tkáčskom stave v usadlosti z Oravského Veselého,“ doplnila Kadlecová.

V drevenom kostole z Rudna sa bude o 13.30 h konať rímskokatolícka svätá omša. Tradičné jedlá ponúkne krčma z Oravskej Polhory, v ktorej položili v roku 1968 základný kameň martinského múzea v prírode, dodala Kadlecová. Podujatie Oravská nedeľa je realizované v rámci cezhraničného projektu „Pri ceste na dedine“ – v rytme práce dávnych priemyselných závodov a remeselných dielní v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Projekt je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *