pondelok - 5. júna, 2023
, Jazzoví nadšenci, tešte sa! Lukáš Oravec Quartet mieri k vám
Foto: archív/ lukasoravec.com

Jazzoví nadšenci, tešte sa! Lukáš Oravec Quartet mieri k vám

V apríli (2018) sa uskutoční festivalové turné projektu slovenského jazzového trumpetistu Lukas Oravec Quartet (SK/CZ). Turné sa koná v Čechách a na Slovensku a pozvanie na spoluprácu prijal mimoriadny hosť, hviezdny pianista Aaron Goldberg (USA). 

Formácia Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ) vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe.  Quartet získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý získal cenu „ESPRIT“ za najlepší slovenský jazzový album roku 2013. V Roku 2015 vydáva dva albumy.

Album „Piotrology“ Lukáš Oravec Quartet feat Vincent Herring (USA) a album Kulosaari, ktorý získal nomináciu na cenu Radiohead Award 2015.  V roku 2016 vydáva najnovší album kvarteta „Ali“, ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head 2017 a zároveň získal cenu „ESPRIT“ za najlepší slovenský jazzový album roku 2016, čím sa stal najviac oceneným jazzovým projektom za posledných päť rokov. Quartet spolupracuje s najlepšími hudobníkmi z európskej a americkej jazzovej scény, s Rick Margitza, Vincent Herring, Andy Middleton, Danny Grissett, Wayne Escoffery, Kalmán Oláh, Miroslav Vitouš, Peter Erskine, Benito Gonzalez, Gabor Bolla a s mnohými ďalšími..

Aaron Goldberg (30. apríla 1974, Boston) je americký jazzový klavirista. Hru na klavír začal študovať ako sedem ročný. Neskôr študoval na Harvardskej univerzite. Prvý album pod svojim menom „Turning Point“ vydal v roku 1999 a v nasledujúcich rokoch vydal niekoľko ďalších skvostných albumov. Počas svojej kariéry spolupracoval s množstvom hudobníkov, medzi ktorých patrí napríklad Kurt Rosenwinkel, Buddy DeFranco, Joshua Redman, Terry Gibbs. Wynton Marsalis, Guillermo Klein, Nicholas Payton, Al Foster alebo Freddie Hubbard. Dnes patrí medzi svetovú jazzovú elitu medzi pianistmi.Svojim osobitým štýlom hry, bravúrnou klavírnou technikou, originálnym pohľadom na samotnou interpretáciou jazzovej tradície, uchvátil množstvo jazzových a klasických poslucháčov po celom svete. V neposlednom rade sú to moderné albumy ako lídra, či sidemana a hudba, ktorú skomponoval. Plná melódií, lyriky, polyritmov a moderných postupov s presahom do klasickej hudby.

Lukáš Oravec je slovenský jazzový trumpetista a skladateľ. Dvakrát (2014,2017) ocenený cenou ESPRIT za najlepší jazzový album roku. Na svoje konto si pripísal množstvo spoluprác s osobnosťami domácej i svetovej scény ako Bob Mintzer, Wayne Escoffery, Danny Grissett, Rick Margitza, Kálmán Oláh, Vincent Herring, Miroslav Vitous, Peter Erskine, Gábor Bolla, či Benito Gonzalez. Je členom rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.

Marian Ševčík je jedným z najvplyvnejších Slovenskych bubeníkov svojej generácie. Úcinkoval na jazzových festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Španielsku a USA. Marián hral a nahrával s hudobníkmi ako Joel Frahm, Boris Kozlov, Igor Butman, Benito González, Joel Frahm, Deborah Davis, George Mraz, Alex Sipiagin, Mary Stallings, Essiet Okon Essiet, Donny McCaslin,Joe Cohn,Igor Butman.

Quartet dopĺňa žiadaný český kontrabasista Tomáš Baroš. Patrí k najmladším talentovaným kontrabasistom na jazzovej hudobnej scéne. Zároveň najvyhladávanejším a oblúbeným sidemanom svetovej jazzovej špičky koncertujúcej na našom kontinente (Arturo Sandoval, Bob Mintzer, Louis Hayes, Benny Golson atď..). Tomáš Baroš je člen najprogesívnejších jazzových formácií doma a v zahraničí. Napríklad v kapele Harryho Sokala „Three Tenors“ alebo v Rozhlasovom Big Bande Gustava Broma.

Projekt sa predstaví na festivaloch:

5.4. – Jazzinec Trutnov (CZ)

6.4. –  Bratislavské Jazzové dni v Žiline (SK) – Veľká koncertná sála Žilinského Konzervatória

7.4. – Piešťany La Musica Club (SK)

8.4. – Jazzfest Brno (CZ) – Divadlo Husa na Provázku

Zdroj: Žaneta Kravcová

, Jazzoví nadšenci, tešte sa! Lukáš Oravec Quartet mieri k vám

Vypočujte si aj rozhovor s Lukášom Oravcom: Lukáš Oravec: Keď nehrám, rád varím a jem

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

SNM, Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Navštíviť SNM počas Noci múzeí a galérií sa oplatí. Návštevníkov čaká špeciálny program

Netradičná noc, plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *