štvrtok - 25. apríla, 2024
, Jozefa Cígera Hronského si pripomíname ako prvého slovenského manažéra kultúry
Foto: Matica slovenská

Jozefa Cígera Hronského si pripomíname ako prvého slovenského manažéra kultúry

Od narodenia významného slovenského spisovateľa a správcu Matice slovenskej Jozefa Cígera Hronského uplynulo 23. februára 2021 už 125 rokov. Pri tejto príležitosti ho Matica slovenská predstavila verejnosti v sérii svojich audiovizuálnych historických dokumentov vskutku netradične – ako prvého slovenského manažéra kultúry, ktorý spôsobil manažérsku revolúciu na Slovensku.

„Jozefa Cígera Hronského poznáme najmä ako autora detskej literatúry, no málokto vie, že v roku 1943 založil v Martine matičnú tlačiareň Neografia, ktorá sa zapísala do dejín slovenskej ekonomiky. Vďaka jeho inovatívnemu riadeniu sa Neografia stala vizionárskym podnikom, v ktorej dokonale spojil priemysel s kultúrou a médiami. Preto môžeme Jozefa Cígera Hronského považovať za prvého slovenského manažéra kultúry,“ priblížil správca MS Maroš Smolec.

Podľa jeho slov Jozef Cíger Hronský prekonal Neografiou takzvanú baťovskú prax, dovtedy zaužívanú na Slovensku, pretože najlepšie oddelil vlastníctvo od riadenia. „V rokoch 1936 – 1943 vytvoril pri Matici to, čo by sa dnes volalo vertikálne integrovaný mediálny komplex, teda veľké knižné a časopisecké vydavateľstvo, tlačovú distribúciu, rozhlasové vysielanie, a to všetko riadené modernou tlačiarňou Neografia. Inšpiráciu našiel v americkom fordizme počas kultúrnej misie Matice slovenskej medzi krajanmi v USA. V Neografii tých čias sa dá nájsť azda všetko, čo sa dnes pomenúva ako marketing, benchmarking či bestseller,“ dodal M. Smolec. Celý zaujímavý príbeh je zverejnený vo videu na Youtube profile TV Matica. Záujemcovia môžu navštíviť aj expozíciu v Dome Jozefa Cígera Hronského v Martine, kde sa nachádza Hronského exilová pozostalosť z Argentíny.

Neografia vznikla ako tlačiareň Matice slovenskej, ktorá nadväzovala na Kníhtlačiarsky účastinársky spolok založený v roku 1869. Aj napriek znárodneniu komunistami v roku 1948 či normalizácii v 70-tych rokoch si Neografia držala povesť vizionárskeho podniku a Hronského odkaz v nej pretrvával ešte dlhé desaťročia. Matičný podnik patril medzi najvýznamnejšie tlačiarne nielen v Česko-Slovensku, ale aj v Európe až do začiatku nového milénia. Po páde komunizmu bola Neografia vrátená Matici slovenskej v riadnej reštitúcii.

Zdroj: Matica slovenská

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …