piatok - 4. októbra, 2024
, Krajské kultúrne stredisko v Žiline pripravuje výstavu „Desať právd o fujare“
Foto: dekd.sk

Krajské kultúrne stredisko v Žiline pripravuje výstavu „Desať právd o fujare“

V roku 2020 si pripomíname 15. výročie zápisu fujary do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Pri tejto príležitosti Krajské kultúrne stredisko v Žiline pripravuje a zároveň pozýva na výstavu Desať právd o fujare.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 4. septembra o 17:00 v priestoroch Makovického domu v Žiline. Na výstave sa predstaví 16 vynikajúcich slovenských výrobcov fujár: Roman Bienik, Ivan Bobot, Drahoš Daloš, Michal Fiľo, Vladimír Grieš, Daniel Homola, Vladimír Homola, Milan Katreniak, Alexander Králik, Tibor Kobliček, Ľubomír Párička, Ondrej Selecký, Pavel Smutný, Miroslav Strečok, Jozef Svoreň a Ján Šulík.

Názov výstavy Desať právd o fujare pochádza z dielne etnológa a Majstra ľudovoumeleckej výroby v oblasti rezbárskej tvorby Martina Meššu, ktorý v desiatich bodoch – pravdách opísal fujaru z historického i hudobného hľadiska. Návštevníci budú môcť na výstave obdivovať viac ako 70 fujár zdobených rôznymi technikami, ornamentmi, ale aj zaujímavosti ako hrčavá fujara, pastierske palice, fokoš či pastierske nože.

Súčasťou vernisáže je sprievodné podujatie – prednáška a beseda na tému Čo UNESCO fujare dalo a čo vzalo, ktorá sa uskutoční v sobotu 5. septembra o 10:00 v priestoroch Kaštieľa Čičmany. Vstup na prednášku je bezplatný. Hosťami budú odborník na dychové hudobné nástroje Karol Kočík a etnomuzikológ Bernard Garaj. Odborným garantom výstavy je významný slovenský etnomuzikológ Oskár Elschek a kurátorom výstavy Michal Fiľo, Majster ľudovoumeleckej výroby v odvetví výroby hudobných nástrojov.

Podujatie je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Organizátormi sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline v spolupráci s Kaštieľom Čičmany. Výstava Desať právd o fujare bude pre verejnosť sprístupnená od 7. do 30. septembra 2020 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami KrkS aj v iných hodinách).

Zdroj: Krajské kultúrne stredisko

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Hudba u Martina Benku, Hudba u Martina Benku

Hudba u Martina Benku

Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Martina Benku Vás pozýva v piatok 20. septembra …