nedeľa - 14. júla, 2024
, Kronika mesta Žilina uspela v jedinečnej súťaži

Kronika mesta Žilina uspela v jedinečnej súťaži

Kronika mesta Žilina sa zúčastnila súťaže Slovenská kronika 2016. Čestné uznanie za dlhoročnú prácu a udržiavanie kontinuity kronikárstva v meste Žilina získal mestský kronikár Ján Štofko. Vďaka tejto súťaži sú mestá a obce motivované, aby sa prostredníctvom vedenia kroník viac starali o svoje kultúrne dedičstvo.

V utorok 15. novembra sa v Slovenskej národnej knižnici v Martine konalo vyhlásenie deviateho ročníka súťaže „Slovenská kronika 2016“, do ktorej bolo prihlásených 29 obecných a mestských kroník a 114 monografií s rôznou tematikou (mestá, mestské časti, občianske združenia). Hoci v kategórii kroník miest hlavnú cenu získala Kronika mesta Nitra, aj práca na Kronike mesta Žilina bola ocenená. Čestné uznanie za dlhoročnú prácu a udržiavanie kontinuity kronikárstva v mesta Žilina, ako aj kvalitu výstupov, prevzal kronikár mesta Ján Štofko.

„Potešilo ma ocenenie kvality mojej dlhoročnej práce na tomto významnom kronikárskom fóre. Na písanie kroniky nie sú dané žiadne exaktné pravidlá, preto má kronikár možnosť vnášať do tohto diela vlastné nápady aj dizajn. Kronikár súčasnosti tvorí podklady pre historikov budúcnosti, čím pomáha zachovávať naše kultúrne dedičstvo. Zástupcom Nitry sme s úsmevom povedali, že v najbližšej súťaži kroník hlavnú cenu získa Žilina,“ uviedol k súťaži Ján Štofko, ktorý píše žilinskú kroniku nepretržite od roku 1989.

Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže „Slovenská kronika 2016“ bolo Národné osvetové centrum, spoluorganizátormi boli Slovenská národná knižnica, Slovenský národný archív, Slovenské národné múzeum a Združenie miest a obcí Slovenska.

Všetci milovníci histórie môžu nahliadnuť do Kroniky mesta Žilina na Radnici mesta Žilina alebo v Štátnom archíve Bytča, pracovisko Žilina. Taktiež ju nájdete zverejnenú vo formáte PDF na stránke mesta zilina.sk

zdroj: Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *