nedeľa - 16. júna, 2024
, Kto je Róm? Pri hľadaní odpovede vám môže pomôcť aj séria dokumentárnych filmov
Ján Strkáč, hlavný protagonista dokumentárneho filmu Bambusky

Kto je Róm? Pri hľadaní odpovede vám môže pomôcť aj séria dokumentárnych filmov

Blíži sa Medzinárodný deň Rómov /8. apríl/, ktorý je oslavou rómskej kultúry, jej vplyvu na oblasť hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú viaceré kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o kultúre rómskeho etnika, zároveň však aj podpore ľudských práv či  prevencii diskriminácie.

V danej súvislosti si dovoľujeme upriamiť pozornosť aj na sériu troch dokumentárnych filmov Kto je Róm?, ktorá vznikla na základe projektu občianskeho združenia Iniciatíva. V troch snímkach – Bambusky, Dá sa to, Palikerav si môžete pozrieť príbehy Rómov, ktoré mapujú ich život, prácu, okolie, v ktorom sa pohybujú a sú motiváciou k tomu, aby majorita nenahliadala na rómsku menšinu s predsudkami, ktoré vedú k ich generalizácii. Tieto pozitívne príbehy zároveň môžu inšpirovať ľudí, ktorí žijú v segregovaných  zónach s menšou perspektívou na osobnostný rast, že v živote je dôležitá predovšetkým ich vlastná snaha a sny sa následne môžu stať aj skutočnosťou.

Jedným z takých príbehov je film „Bambusky“, kde je hlavným protagonistom Martinčan Ján Strkáč, žijúci v rovnomennej okrajovej časti. Ján sa zveruje o svojom živote v tomto ľudovo nazývanom „gete“ a o plánoch, ktoré by mohli zlepšiť životné životné podmienky jemu samotnému ako aj jeho rodine. Ak sa začína jeho nová životná etapa?

Ďalší príbeh s názvom „Dá sa to“ približuje život českého novinára, blogera a hudobníka Patrika Bangu. V mladosti sa vydal za dobrodružstvom, konkrétne fotografovať do Kosova, kde sa ocitol vo vojenskom konflikte. Touto cestou sa z neho stal spravodajca.

Tretí dokument „Paľikerav“ zachytáva príbeh dvojice Renáty a Ivana, ktorá stojí za OZ Paľikerav – Ďakujem, združením, ktoré sa venuje mladým ľuďom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ako reagovalo okolie na pár ne-Rómky a Róma a ako tieto názory vnímali oni dvaja? Aj o tom viac vypovie spomínaná snímka.

Na vytvorení dokumentárneho cyklu Kto je Róm sa podieľal profesionálny štáb tvorcov, na čele ktorých stál režisér Ivan Huljak. Filmy si môžete pozrieť na stránke iniciativaoz.sk Celý projekt realizovalo občianske združenie Iniciatíva a bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …