piatok - 19. apríla, 2024
, Ktoré sú najlepšie nemocnice na Slovensku? INEKO vytvoril rebríček hodnotenia
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Ktoré sú najlepšie nemocnice na Slovensku? INEKO vytvoril rebríček hodnotenia

Piaty ročník hodnotenia nemocníc inštitútom INEKO podľa vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie uplynulých 4 rokov.

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obhájila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obsadila minulý rok tretia – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN. Ocenenie bronzová Nemocnica roka získala Univerzitná nemocnica Martin.

Silné a slabé stránky miestnych nemocníc

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku exceluje v ukazovateli spokojnosť pacientov. Jej silnou stránkou sú aj indikátory kvality, kde má vo svojej kategórii najlepšie (rozumej: najnižšie) čísla pri nutnosti reoperovať pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu. Naopak, vykazuje najvyššiu úmrtnosť pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti. ÚVN má relatívne nízku skúsenosť pri vybraných operačných výkonoch a mala by sa zlepšiť v otvorenosti voči verejnosti, lebo v tomto parametri jej patrí posledné miesto medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami.

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) lieči náročné diagnózy pacientov, ktorí sú s jej prácou spokojní, a to sa odráža aj v tom, že od ÚDZS nedostáva pokuty. Druhý najvyšší Case Mix Index (priemerná náročnosť diagnóz pacientov) na Slovensku naznačuje, že UNM nebude dosahovať pri porovnaní s ostatnými nemocnicami napríklad nízku reoperovanosť alebo rehospitalizovanosť, ktoré patria medzi najvyššie. Ale zato má najnižšiu úmrtnosť seniorov, ak utrpia zlomeninu stehennej kosti. Spomedzi veľkých štátnych nemocníc disponuje martinská univerzitka urgentným príjmom, kde pacienti privezení záchrankou čakali počas sledovaného 4-ročného obdobia v priemere najkratšie – 14 minút.

Celoslovenský priemer je takmer 17 minút. Pri tomto ukazovateli zaznamenala medziročne najpozoruhodnejšie zlepšenie Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, ktorá zrýchlila prijímanie pacientov od záchraniek z 22 na špičkových 14 minút. Nemocnica v Martine bola zasa medziročným skokanom v zlepšení transparentnosti, kde bola v minuloročnom rebríčku na úplnom chvoste. Týmto by sa mala martinská nemocnica inšpirovať aj pri hospodárení. Po očistení dát od efektu oddlženia jej totižto za minulý rok narástol dlh po splatnosti najvýraznejšie a najviac sa zhoršila aj jej schopnosť generovať vlastné zdroje, keď rok ukončila de facto so stratou vyše 13 mil. EUR.

Nemocnica v Žiline si polepšila

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline sa opäť posunula o priečku vyššie a pokračuje tak v trende zvyšovania spokojnosti pacientov a kvality. Vo svojej kategórii sa za rok 2018 stala zároveň najtransparentnejšou nemocnicou. V celkovom hodnotení podľa vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie uplynulých štyroch rokov získala žilinská nemocnica spomedzi univerzitných a fakultných nemocníc Slovenska 8. priečku.
Najväčší nárast zaznamenala v hodnotení spokojnosti pacientov, ktoré sa po minuloročných 68 % zvýšilo na 80 %. „Nárast spokojnosti sme pocítili aj na našom internom meraní na základe rozsiahlejšej návratnosti dotazníkov spokojnosti a je výsledkom komplexnej zmeny v prístupe a komunikácii zo strany našich zdravotníkov. Samozrejme, spokojnosť i prístup ešte nie je na takej úrovni, ako by sme chceli, preto máme pred sebou ďalšie pokroky a zlepšenia,“ zhodnotil výsledky generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek. Pripomenul tiež, že žilinská nemocnica je ešte stále jednou z posledných nemocníc, ktorá dodnes nemá vymenené staré postele a nočné stolíky, čo zásadným spôsobom ovplyvňuje pohodlie najmä pri dlhšom pobyte v nemocnici. „O to viac nás nárast spokojnosti potešil, keďže mnohí pacienti nám napriek uvedenému udeľujú pozitívne hodnotenia, dodal I. Stalmašek s tým, že nové lôžka očakávajú v Žiline už v najbližších dňoch.
Zdroj: ineco.sk/fnspza.sk

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …