pondelok - 26. septembra, 2022
, Literárna súťaž Florinova jar pozná víťazov

Literárna súťaž Florinova jar pozná víťazov

Víťazkami literárna súťaže Florinova jar sa stali Janka Mompayová z Námestova a Mariana Schmieder z Dolného Kubína. Do aktuálneho XVIII. ročníka sa zapojilo 53 autorov píšucich poéziu a prózu.

Janka Mompayová si prvenstvo odniesla za báseň Tichá, Dolnokubínčanka Mariana Schmieder, ktorá žije v Bazileji, získala prvé miesto v kategórii próza s literárnym dielom Svokra. Víťazov vyhlásili v Oravskom múzeu v Dolnom Kubíne za prítomnosti vedenia mesta a poroty.

„Literárna súťaž ukázala, že na Slovensku nám vyrastajú mladí, talentovaní nasledovníci Dolnokubínčana Thea Herkeľa Florina, ktorí chcú a majú čo povedať širokej verejnosti. Myslím si, že tento významný slovenský básnik by bol hrdí na nich,“ konštatoval primátor, Roman Matejov.

Odborná porota udelila druhé miesto v kategórii poézia za básničku Búrka Klaudii Rybovičovej zo Starej Ľubovňe. Básnička Vyslabikovaná od Kristiána Lazarčíka z Horných Otrokovíc získala tretie miesto. Literárne dielo Bol to dobrý nápad, ktoré napísala Jana Cigániková zo Slovenského Grobu, získalo v kategórii próza druhé miesto. Tretie miesto nebolo udelené. Z metropoly dolnej Oravy si zvláštne ocenenie primátora mesta Dolný Kubín odniesol Miroslav Karcol zo Zázrivej, Eva Gašparová zo Zemianskych Kostolian, Zuzana Martišková z Topolčian, Anna Kulinová z Istebného a Pavol Stuchlý  z Istebného. Za jedinečnosť pri tvorbe si diplomy odniesli aj žiačky základných škôl Dolnokubínčanka Olívia Gvoždiaková za príspevok Môj druhý brat a Kristína Zvolinská z Levoče s príspevkom Príbeh môjho srdca.

Do súťaže Florinova jar sa za 18 ročníkov prihlásilo 400 súťažiacich. Niektorí z nich už napísali a vydali vlastné knihy.

„Momentálne nám tu vznikajú nové a mladé ročníky, deti vo veku 16 a 18 rokov, ktorí začínajú robiť veľkú revolúciu v písaní poézie a prózy,“ povedal organizátor súťaže Miroslav Samuel Líška.

Podmienkou na prihlásenie sa do súťaže, ktorá prebiehala od 17. novembra 2017 do 31. marca 2018, bolo aby autori v kategórii poézie zaslali aspoň štyri básne, z ktorých každá mala mať rozsah A4. V próze bolo taktiež  potrebné poslať tri listy prózy A4. Organizátori v tomto prípade neobmedzili vekovú hranicu pre účastníkov.

„Cieľom literárnej súťaže Florinova jar je aj hľadanie literárnych talentov a pripomenutie si kubínskeho rodáka a spisovateľa Tea Florina,“ doplnil Švento.

Aktuálny ročník bol výnimočný aj tým, že tvoril súčasť spomienkového programu „K živým hovorí živý“ pri príležitosti 110.výročia narodenia dolnokubínskeho rodáka, básnika, publicistu, redaktora a diplomata Teodora Herkeľa Florina (1904 – 1973), ktorý sa aktívne zapájal do kultúrno-spoločenského života na Orave. Bol jedným zo zakladateľov a dušou Hviezdoslavovho Kubína. Súťaž každoročne vyhlasuje primátor mesta Dolný Kubín v spolupráci s Občianskym združením Homo Erectus.

Zdroj: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Fallgrapp, Projekt Fest Hudobné prinesie do kultúrneho centra Barmuesum koncert Fallgrapp

Projekt Fest Hudobné prinesie do kultúrneho centra Barmuesum koncert Fallgrapp

Príďte si užiť večer plný kvalitnej hudby! V piatok 16.9. o 20:00 sa “Muskom” rozozvučí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *