piatok - 19. apríla, 2024
, Literárna súťaž Florinova jar pozná víťazov

Literárna súťaž Florinova jar pozná víťazov

Víťazkami literárna súťaže Florinova jar sa stali Janka Mompayová z Námestova a Mariana Schmieder z Dolného Kubína. Do aktuálneho XVIII. ročníka sa zapojilo 53 autorov píšucich poéziu a prózu.

Janka Mompayová si prvenstvo odniesla za báseň Tichá, Dolnokubínčanka Mariana Schmieder, ktorá žije v Bazileji, získala prvé miesto v kategórii próza s literárnym dielom Svokra. Víťazov vyhlásili v Oravskom múzeu v Dolnom Kubíne za prítomnosti vedenia mesta a poroty.

„Literárna súťaž ukázala, že na Slovensku nám vyrastajú mladí, talentovaní nasledovníci Dolnokubínčana Thea Herkeľa Florina, ktorí chcú a majú čo povedať širokej verejnosti. Myslím si, že tento významný slovenský básnik by bol hrdí na nich,“ konštatoval primátor, Roman Matejov.

Odborná porota udelila druhé miesto v kategórii poézia za básničku Búrka Klaudii Rybovičovej zo Starej Ľubovňe. Básnička Vyslabikovaná od Kristiána Lazarčíka z Horných Otrokovíc získala tretie miesto. Literárne dielo Bol to dobrý nápad, ktoré napísala Jana Cigániková zo Slovenského Grobu, získalo v kategórii próza druhé miesto. Tretie miesto nebolo udelené. Z metropoly dolnej Oravy si zvláštne ocenenie primátora mesta Dolný Kubín odniesol Miroslav Karcol zo Zázrivej, Eva Gašparová zo Zemianskych Kostolian, Zuzana Martišková z Topolčian, Anna Kulinová z Istebného a Pavol Stuchlý  z Istebného. Za jedinečnosť pri tvorbe si diplomy odniesli aj žiačky základných škôl Dolnokubínčanka Olívia Gvoždiaková za príspevok Môj druhý brat a Kristína Zvolinská z Levoče s príspevkom Príbeh môjho srdca.

Do súťaže Florinova jar sa za 18 ročníkov prihlásilo 400 súťažiacich. Niektorí z nich už napísali a vydali vlastné knihy.

„Momentálne nám tu vznikajú nové a mladé ročníky, deti vo veku 16 a 18 rokov, ktorí začínajú robiť veľkú revolúciu v písaní poézie a prózy,“ povedal organizátor súťaže Miroslav Samuel Líška.

Podmienkou na prihlásenie sa do súťaže, ktorá prebiehala od 17. novembra 2017 do 31. marca 2018, bolo aby autori v kategórii poézie zaslali aspoň štyri básne, z ktorých každá mala mať rozsah A4. V próze bolo taktiež  potrebné poslať tri listy prózy A4. Organizátori v tomto prípade neobmedzili vekovú hranicu pre účastníkov.

„Cieľom literárnej súťaže Florinova jar je aj hľadanie literárnych talentov a pripomenutie si kubínskeho rodáka a spisovateľa Tea Florina,“ doplnil Švento.

Aktuálny ročník bol výnimočný aj tým, že tvoril súčasť spomienkového programu „K živým hovorí živý“ pri príležitosti 110.výročia narodenia dolnokubínskeho rodáka, básnika, publicistu, redaktora a diplomata Teodora Herkeľa Florina (1904 – 1973), ktorý sa aktívne zapájal do kultúrno-spoločenského života na Orave. Bol jedným zo zakladateľov a dušou Hviezdoslavovho Kubína. Súťaž každoročne vyhlasuje primátor mesta Dolný Kubín v spolupráci s Občianskym združením Homo Erectus.

Zdroj: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *