štvrtok - 20. júna, 2024
, Martinskí študenti majú dvere do Anglicka otvorené

Martinskí študenti majú dvere do Anglicka otvorené

Začiatkom novembra navštívila skupina martinských pedagógov spolu so zástupcami mesta Martin britské mesto Dudley. Cieľom návštevy, ktorú realizovala K. A. B. A. Slovensko v rámci projektu Erasmus+ „Turiec do Európy, Európa do Turca“ bolo posilnenie už prebiehajúcej spolupráce medzi strednými odbornými školami. Práve vďaka dobrým vzťahom a efektívnej výmene britských a slovenských skúseností sa počet žiakov, ktorí vycestujú do Británie už tento rok zvýši.

Pred tromi rokmi vzniklo v Martine unikátne konzorcium, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Jeho členmi sú odborné stredné školy (Obchodná akadémia Martin, Stredná odborná škola obchodu a služieb Martin, Stredná priemyselná škola Martin) a organizácia K. A. B. A. Slovensko, ktorá celé združenie koordinuje. Konzorcium je jedinečným spojením, ktoré sa snaží prepojiť teoretické vedomosti s praxou študentov. Zapojené školy poskytujú formálne odborné vzdelávanie a organizácia K.A.B.A. Slovensko má dlhodobé skúsenosti v kariérnom poradenstve a neformálnom vzdelávaní. Aj keď sa zameranie jednotlivých škôl líši, spoločne chcú napredovať, zlepšovať sa, poskytovať žiakom kvalitnú odbornú prípravu a reagovať na aktuálne príležitosti. Práve vzájomná spolupráca umožňuje prístup k informáciám, zdieľanie skúseností a poznatkov a hľadanie spoločných riešení.

Spolupráca s britskou odbornou školou Dudley College odštartovala v roku 2015. Dudley College je veľkou školou, ktorá zastrešuje množstvo foriem stredoškolského vzdelávania od priamej prípravy na univerzity, cez odborné kurzy až po vzdelávanie v rámci večerných kurzov pre dospelých. Práve vďaka svojej univerzálnosti je pre martinských členov konzorcia zaujímavým partnerom.

V rámci projektu „Turiec do Európy, Európa do Turca“ už v minulom roku vycestovalo do Británie prvých 10 študentov, ktorí si mohli vyskúšať pobyt a odbornú prax v novom prostredí a s novým prístupom. Vzhľadom na pozitívne ohlasy na študijný pobyt sa konzorcium rozhodlo posunúť spoluprácu na vyššiu úroveň a posilniť väzby medzi Martinom a Dudley. Z tohto dôvodu K. A. B. A. Slovensko naplánovala do projektu návštevu riaditeľov a ich zástupcov zo všetkých škôl konzorcia v Dudley College a zároveň pozvala aj zástupcov mesta, ktorí oslovili s ponukou na spoluprácu priamo primátora mesta Dudley Mohammada Hanifa.

„Musím priznať, že som bol veľmi príjemne prekvapený nielen úrovňou a kvalitou britského vzdelávania, ktoré som mal možnosť počas návštevy vidieť, ale takisto aj pozitívnou reakciou vedenia mesta Dudley. Počas spoločných rokovaní sme našli množstvo paralel a spoločných tém a verím, že v budúcnosti sa nám podarí tieto vzťahy posilniť tak, aby sme mohli vzájomne podporiť a zastrešiť výmenu, čo najväčšieho množstva študentov,“ zhodnotil viceprimátor mesta Martin a účastník návštevy Imrich Žigo. Počas návštevy všetci účastníci absolvovali kurz manažérskych zručností, mali si možnosť pozrieť zariadenia, kde študenti praxujú a zároveň rokovali aj o krokoch do budúcnosti. Konkrétnym výsledkom návštevy je zvýšenie množstva žiakov, ktorý v tomto a budúcom roku pocestujú do Dudley a takisto množstvo impulzov na budúcu spoluprácu.

, Martinskí študenti majú dvere do Anglicka otvorené

zdroj: Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *