štvrtok - 13. júna, 2024
, Zimná údržba v Martine je odštartovaná

Zimná údržba v Martine je odštartovaná

V pondelok 28. novembra o 18:00 bol v Martine oficiálne vyhlásený prvý stupeň zimnej údržby. O odstraňovanie a zmierňovanie problémov v prejazdnosti sa bude starať spoločnosť Brantner Fatra s. r. o. na základe Operačného plánu zimnej údržby mestských komunikácií na zimné obdobie 2016/2017.

Novembrové počasie určite prekvapilo množstvo Martinčanov. Typicky jesenné teploty a prvé mrazy vystriedalo nečakané oteplenie a slnečné počasie, ktoré však prakticky v priebehu jedného dňa nahradil sneh a mráz. Práve kvôli podobnej meteorologickej predpovedi na najbližšie týždne vyhlásilo mesto Martin prvý stupeň zimnej údržby, čím oficiálne odštartovalo úpravu povrchov ciest a chodníkov v meste.

Zimná údržba v meste trvá spravidla od novembra približne do marca nasledujúceho roka v závislosti od poveternostných podmienok a dlhodobej predpovede počasia. V porovnaní s predošlým rokom sa s úpravou ciest a chodníkov v Martine začalo o viac ako týždeň neskôr.

Samozrejme, mesto nezabezpečuje údržbu všetkých komunikácií, keďže ich všetky nemá v správe. Vlastníkom hlavných ťahov prechádzajúcich cez mesto je štát a ich zjazdnosť zabezpečuje Slovenská Správa ciest. Vozovky a komunikácie, ktoré udržiava mesto Martin, sú rozdelené do štyroch kategórií podľa významu, intenzity dopravy, členitosti a nebezpečnosti komunikácií. Prednostne bude mesto udržiavať cesty 1. kategórie, a to autobusové trasy MHD, chodníky, schody a križovatky.

So zimnou údržbou sú spojené aj povinnosti pre obyvateľov mesta Martin. V zmysle platnej legislatívy vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území a hraničia s miestnou komunikáciou sú povinní postarať sa o schodnosť chodníkov. Kontrolu dodržiavania týchto ustanovení zabezpečuje Mestská polícia.

Ďalším problémom spojeným s výkonom zimnej údržby je parkovanie áut na chodníkoch pred rodinnými domami počas zimného obdobia. „Dovoľujeme si upozorniť obyvateľov mesta Martin, aby počas výkonu zimnej údržby neparkovali svoje motorové vozidlá pred svojimi rodinnými domami na komunikáciách, na ktorých prebieha zimná údržba, ale využívali vyhradené parkovacie plochy. Parkovanie na cestách  pred rodinnými domami totiž do veľkej miery komplikuje prejazd odhŕňacích vozidiel a samotný výkon zimnej údržby. Je nevyhnutné zdôrazniť, že v takomto prípade hrozí nielen škoda na majetku obyvateľa mesta a spoločnosti Brantner Fatra s. r. o., ale takisto aj zranenia chodcov,“ vysvetlila Katarína Katinová, prednostka Mestského úradu v Martine.

V prípade pripomienok a požiadaviek na zimnú údržba sa občania môžu obrátiť na vedúceho zimnej údržby telefonicky na tel. čísle 043/4211333 alebo e-mailom na fatra@brantner.com.

zdroj: Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *