sobota - 18. mája, 2024
, Matica slovenská si pripomenula 100. výročie oživotvorenia
Foto/Zdroj: Matica Slovenská

Matica slovenská si pripomenula 100. výročie oživotvorenia

Matica slovenská si na slávnostnom podujatí v Martine pripomenula 100. výročie oživotvorenia z roku 1919. Pri tejto príležitosti odhalila bustu predsedu MS Jána Vanoviča v Parku sv. Cyrila a Metoda pred svojím sídlom.

„Najstaršia národná, kultúrna a vedecká ustanovizeň Slovákov zažila veľmi úspešné obdobie v 30. a 40. rokoch 20. storočia po vzniku prvej ČSR, teda po obnovení matičnej činnosti v roku 1919. Pre matičiarov je toto obdobie obrovskou inšpiráciou, aby sme mali znovu také silné osobnosti, ako bol Jozef Škultéty, Matúš Dula či Ján Vanovič,“ povedal predseda MS Marián Gešper, ktorý zároveň odhalil bustu tejto národnej osobnosti. Ako dodal, Matica slovenská prispela ku konsolidácii politických a kultúrnych pomerov v novej demokratickej republike, a preto má jej obnovenie význam pre celý slovenský národ.

Ján Vanovič pochádza zo starej slovenskej a martinskej rodiny. Vanovičovci sa zúčastňovali na všetkých národných pohyboch. „Keď Ján Vanovič dospieval, Maticu slovenskú zatvárali. Neskôr patril k jej obnovovateľom, stal sa členom jej výboru a bol aj jej právnym poradcom. Angažoval sa v Slovenskej národnej strane a evanjelickej cirkvi a obrovsky kus práce vykonal v advokácii – spoluzakladal Advokátsku komoru na Slovensku. Bol tiež známy ako obhajca slovenských národovcov. V roku 1930 bol zvolený za predsedu MS,“ priblížil Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS.

Oslavy storočnice sa začali rímskokatolíckou omšou, gréckokatolíckou liturgiou a evanjelickými službami Božími. Pri tejto príležitosti sa na podujatí zúčastnil aj generálny biskup Evanjelickej cirkvi a. v. Ivan Eľko: V Matici slovenskej či Živene vidím dnes stopy spred 100 a 150 rokov, čo znamená, že ľudia nechcú žiť komfortne len sami pre seba, ale otvárajú sa iným a nesebecky a obetavo robia niečo pre povznesenie národa. Možno je to archaicky povedané a niekto sa z toho smeje, ale ja to vnímam ako úžasne dôležité, z čoho komunita môže žiť.“

Oslavy sprevádzalo divadelné stvárnenie života Jána Vanoviča v podaní Divadelného odboru MS a Mladej Matice, ako aj vystúpenie matičných umeleckých kolektívov. Ukončili sa slávnostným sprievodom na Národný cintorín a pietnym aktom pri hrobe Jána Vanoviča.

Zdroj: Veronika Matušková/Matica Slovenská

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …