utorok - 16. apríla, 2024
, Matičiar z Liptova oživuje vymierajúce remeslo

Matičiar z Liptova oživuje vymierajúce remeslo

Druhé video z pripravovaného seriálu z dielne Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši približuje garbiarske remeslo, ktoré je súčasťou tradičnej ľudovej kultúry Slovákov. Spracovaniu kože sa ako jeden z mála venuje matičiar Ivan Líška, počas svojho života však objavil aj lásku k drevu.

„Medzi základné materiály určené na ďalšie spracovanie patrí koža a drevo. Zaoberal som sa nimi počas celého života a najmä teraz na dôchodku. Koža bola vždy charakteristická pre ľudí na hornom Liptove, či už išlo o krpčeky, opasky, oblečenie alebo okrasné veci, ako napríklad nákrčníky, zápästky alebo tašky,“ vysvetlil Ivan Líška, ľudový garbiar a rezbár.

Garbiarstvo, čiže spracovanie kože, bolo v minulosti v Liptovskom Mikuláši azda najrozšírenejším remeslom. V dnešných dňoch, keď prácu ľudí nahradili stroje, je už takmer zabudnuté. Nájsť na Liptove alebo rovno na Slovensku aktívneho garbiara je veľmi náročné. „Matičiar Ivan Líška sa aktívne zúčastňuje na remeselných trhoch kde približuje prácu súvisiacu so spracovaním kože, nielen ukážkou prác ale predvádza aj priamo remeslo, tým že umelecky spracováva kožu priamo na mieste. Je potrebné podporiť ľudových remeselníkov, ktorí uchovávajú odkaz týchto tradičných slovenských remesiel,“ povedal podpredseda Matice slovenskej a riaditeľ Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec.

Liptovský Mikuláš bol preslávený najmä kožiarskymi remeslami. Žili tu celé rodiny garbiarov, veď podľa tejto tradície nesie názov aj jedna z našich ulíc – Garbiarska ulica, ktorá je súčasťou hlavného cestného ťahu mestom. „Matica slovenská sa môže pýšiť mnohými šikovnými členmi, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú obdivuhodným činnostiam. Takýmto spôsobom chceme ich dielo postupne priblížiť verejnosti,“ doplnil Nemec.

Ivan Líška sa v období dôchodku priblížil aj spracovaniu dreva, začal plytkou reliéfnou tvorbou pri výrobe erbov, no dnes už je paleta jeho výrobkov ďaleko širšia. „Na čo som zvlášť hrdý je kolekcia biskupov Mikulášov na erboch slovenských miest a obcí,“ uviedol Líška, ktorý sa okrem rezbárstvu a garbiarstvu venuje aj výrobe odznakov.

Liptovskomikulášski matičiari predstavujú v dnešných náročných časoch sériou niekoľkých videí činnosť ľudových remeselníkov a umelcov z Liptova. Ich cieľom je potešiť ľudí v dobe, kedy je kultúra kvôli pretrvávajúcej pandémii koronavírusu, vzácnosťou. Videá postupne zverejňujú na svojom novovytvorenom Youtube kanáli Matica Liptov.

Zdroj: Marek Nemec, podpredseda Matice slovenskej

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Môj sen, Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Napriek tomu, že sa narodili do vylúčenej rómskej komunity, deti z lokality Bambusky – Martin …