utorok - 23. júla, 2024
, V Dolnom Kubíne sa opäť vzdeláva dištančne
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

V Dolnom Kubíne sa opäť vzdeláva dištančne

Na základe zvyšujúceho sa počtu nakazených ľudí na ochorenie COVID-19 a zhoršujúcej sa epidemickej situácie v okrese Dolný Kubín pristúpilo od pondelka 8. marca Mesto Dolný Kubín ako zriaďovateľ materských, základných škôl a základných umeleckých škôl k prerušeniu prezenčného vzdelávania žiakov 1. stupňa. Materské školy budú otvorené len pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce.

„K tomuto kroku sme pristúpili z dôvodu zhoršujúcej sa epidemickej situácie a zodpovednosti za zdravie našich detí a zamestnancov v boji s pandémiou koronavírusu. Keďže od pondelka 8.marca bude okres Dolný Kubín zaradený do IV. stupňa varovania a predpokladá sa aj negatívny vývoj v našom regióne, tak nám Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne (RUVZ DK) neodporúča otvárať školy a školské zariadenia,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.

Podľa COVID automatu v IV. stupni varovania môžu byť  MŠ a  ZŠ 1. stupeň otvorené prezenčne, tiež prezenčne sa môžu vzdelávať  špeciálne školy a deti na 2. stupni ZŠ,  ktoré sa nevedia učiť dištančne v počte maximálne päť detí na učiteľa. Kvôli zlej epidemickej situácii na odporúčanie RUVZ DK musela dolnokubínska samospráva pristúpiť k sprísneniu opatrení podľa COVID automatu.

V Dolnom Kubíne sú aktuálne zatvorené tri materské školy a jedna základná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Vo všetkých prípadoch je dôvodom výskyt ochorenia COVID-19, ktoré sa potvrdilo u niektorých zamestnancov škôl či žiakov. Uvedené školy zostanú zatvorené približne do polovice marca,” vysvetlil primátor mesta s tým, že naďalej ostávajú otvorené tri materské školy zriadené samosprávou – MŠ Chočská, MŠ Námestie slobody a MŠ Odbojárov, kde sa účasť detí pohybuje na úrovni 25%.  Naďalej ostáva otvorený aj školský klub detí vo všetkých troch dolnokubínskych základných školách.

Ako budú fungovať materské a základné školy v okrese Dolný Kubín bude podľa Emílie Jurčíkovej zo Spoločného školského úradu závisieť na výsledkoch víkendového testovania v jednotlivých obciach. „Rozhodnutie, či budú materské a základné školy fungovať prezenčnou formou, bude závisieť od rozhodnutia zriaďovateľov a riaditeľov škôl a školských zariadení. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne rešpektuje rozhodnutie riaditeľov a zriaďovateľov škôl a školských zariadení s ich otvorením v zmysle COVID automatu a rozhodnutia ministerstva školstva SR,“ ozrejmila Jurčíková.

Nástup škôlkarov a žiakov základných škôl je stále podmienený negatívnym antigénovým alebo RT-PCR  testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní u jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa a predložením čestného vyhlásenia rodičov o bezinfekčnosti. Od pondelka sa vrátia na dištančnú formu vyučovania aj žiaci v základných umeleckých školách.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …