utorok - 17. mája, 2022
Klikni a pomôž ľubovoľnou čiastkou
, V Dolnom Kubíne sa opäť vzdeláva dištančne
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

V Dolnom Kubíne sa opäť vzdeláva dištančne

Na základe zvyšujúceho sa počtu nakazených ľudí na ochorenie COVID-19 a zhoršujúcej sa epidemickej situácie v okrese Dolný Kubín pristúpilo od pondelka 8. marca Mesto Dolný Kubín ako zriaďovateľ materských, základných škôl a základných umeleckých škôl k prerušeniu prezenčného vzdelávania žiakov 1. stupňa. Materské školy budú otvorené len pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce.

„K tomuto kroku sme pristúpili z dôvodu zhoršujúcej sa epidemickej situácie a zodpovednosti za zdravie našich detí a zamestnancov v boji s pandémiou koronavírusu. Keďže od pondelka 8.marca bude okres Dolný Kubín zaradený do IV. stupňa varovania a predpokladá sa aj negatívny vývoj v našom regióne, tak nám Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne (RUVZ DK) neodporúča otvárať školy a školské zariadenia,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.

Podľa COVID automatu v IV. stupni varovania môžu byť  MŠ a  ZŠ 1. stupeň otvorené prezenčne, tiež prezenčne sa môžu vzdelávať  špeciálne školy a deti na 2. stupni ZŠ,  ktoré sa nevedia učiť dištančne v počte maximálne päť detí na učiteľa. Kvôli zlej epidemickej situácii na odporúčanie RUVZ DK musela dolnokubínska samospráva pristúpiť k sprísneniu opatrení podľa COVID automatu.

V Dolnom Kubíne sú aktuálne zatvorené tri materské školy a jedna základná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Vo všetkých prípadoch je dôvodom výskyt ochorenia COVID-19, ktoré sa potvrdilo u niektorých zamestnancov škôl či žiakov. Uvedené školy zostanú zatvorené približne do polovice marca,” vysvetlil primátor mesta s tým, že naďalej ostávajú otvorené tri materské školy zriadené samosprávou – MŠ Chočská, MŠ Námestie slobody a MŠ Odbojárov, kde sa účasť detí pohybuje na úrovni 25%.  Naďalej ostáva otvorený aj školský klub detí vo všetkých troch dolnokubínskych základných školách.

Ako budú fungovať materské a základné školy v okrese Dolný Kubín bude podľa Emílie Jurčíkovej zo Spoločného školského úradu závisieť na výsledkoch víkendového testovania v jednotlivých obciach. „Rozhodnutie, či budú materské a základné školy fungovať prezenčnou formou, bude závisieť od rozhodnutia zriaďovateľov a riaditeľov škôl a školských zariadení. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne rešpektuje rozhodnutie riaditeľov a zriaďovateľov škôl a školských zariadení s ich otvorením v zmysle COVID automatu a rozhodnutia ministerstva školstva SR,“ ozrejmila Jurčíková.

Nástup škôlkarov a žiakov základných škôl je stále podmienený negatívnym antigénovým alebo RT-PCR  testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní u jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa a predložením čestného vyhlásenia rodičov o bezinfekčnosti. Od pondelka sa vrátia na dištančnú formu vyučovania aj žiaci v základných umeleckých školách.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Allegretto, Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina. Cenu publika …