sobota - 15. júna, 2024
, Mesto Dolný Kubín rozdá viac ako 5000 respirátorov seniorom nad 60 rokov
Foto: Ilustračné - FB/Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín rozdá viac ako 5000 respirátorov seniorom nad 60 rokov

Viac ako 5000 respirátorov FFP2 bude dolnokubínska samospráva v najbližších dňoch rozdávať Dolnokubínčanom nad 60 rokov. Mesto okrem certifikovaného respirátora seniorom odovzdá aj leták so všetkými dôležitými kontaktmi na mestský úrad.

„Od pondelka 8. marca máme nové opatrenia vlády, ktoré budú okrem iného zavádzať povinné respirátory v mestskej hromadnej doprave a taktiež v predajniach v obchodoch. Rozhodli sme sa preto pre obyvateľov vo veku nad 60 rokov aspoň symbolicky zabezpečiť respirátor FFP2, aby kým si zaobstarajú svoj vlastný, mali hneď v prvé dni aspoň nejaký,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Ide spolu o viac ako 4000 obyvateľov, ktorí žijú v Dolnom Kubíne. „Zároveň k tomuto respirátoru pribaľujeme opätovne letáčik, ktorý poskytuje všetky dôležité informácie pre prípad, že by sa potrebovali kontaktovať s mestským úradom,“ doplnil primátor.

Keďže sú od pondelka nové opatrenia a platí zákaz nakupovania pre osoby, ktoré sú v karanténne alebo sú pozitívne testované, tak mesto pripravuje pomoc s nákupmi liekov a potravín pre všetkých odkázaných obyvateľov, vrátane pozitívnych na COVID-19. „Chceme sa k tomu ako mesto postaviť tak, aby sme ľuďom, ktorí sú odkázaní na túto pomoc a nemajú nikoho blízkeho, prípadne sa celá rodina ocitne v karanténne, zabezpečili opätovne nákupy, ako sme to robili aj minulý rok. To znamená, že ak ostanete doma a nemá vám s nákupmi kto pomôcť, tak sme pripravení takúto pomoc zabezpečiť. Buď dobrovoľníci alebo zamestnanci mestského úradu budú vybavovať nákupy potravín, liekov, základnej drogérie pre našich obyvateľov,“ konštatoval Prílepok.

Občania môžu o túto službu požiadať každý deň vrátane víkendov a sviatkov od 8.00 do 14.00 hod. na telefónnom čísle 0907 956 044 alebo emaile seniori@dolnykubin.sk.

Ďalšie respirátory budú distribuované v pondelok 8. marca pre prípad núdze vo vozidlách MHD, pred vybranými predajňami potravín a pred dolnooravskou nemocnicou. „Zároveň sme sa rozhodli ďalšiu časť respirátorov umiestniť priamo do autobusov mestskej hromadnej dopravy a budú určené tým, ktorí si ešte nestihli zaobstarať vlastný respirátor a potrebujú nevyhnutne cestovať na nákup alebo k lekárovi. Ďalšie respirátory budeme mať pripravené v pondelok aj pred niektorými predajňami potravín. Verím, že spoločne toto ťažké obdobie zvládneme,“ ozrejmil primátor.

Na príprave a distribúcii sa podieľa niekoľko desiatok zamestnancov mestského úradu, ale aj dobrovoľníci z radov skautov, hasičov a ďalších dobrovoľníkov, ktorí mestu pomáhajú už prakticky rok, odkedy začala mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. „Máme množstvo prevažne mladých ľudí, ktorí nám veľmi ochotne pomáhajú, keď potrebujeme roznášať letáky alebo pri akejkoľvek ďalšej pomoci, napríklad pri nákupoch či zabezpečovaní obedov pre seniorov,“ dodal Prílepok.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …