streda - 24. apríla, 2024
, Mesto Dolný Kubín napriek kríze podporí 43 projektov a činnosť 41 organizácií
Foto: dolnykubin.sk

Mesto Dolný Kubín napriek kríze podporí 43 projektov a činnosť 41 organizácií

Dolnokubínska samospráva aj tento rok napriek kríze podporí športové a kultúrne organizácie v meste. Rozhodli o tom na svojom štvrtkovom      (18. februára) rokovaní mestskí poslanci. Sumu viac ako 100-tisíc eur sa rozhodli prerozdeliť na 43 projektov a činnosť 41 organizácií. Na dotácie má radnica v rozpočte na tento rok vyčlenenú celkovú sumu vo výške 180-tisíc eur, čo je oproti minulému roku nárast o 15-tisíc eur. Ak sa však epidemická situácia na Slovensku zlepší, tak sa jednotlivé komisie k prerozdeľovaniu dotácii vrátia a navýšia počet podporených projektov, kde budú ešte rozhodovať o približne 50 000 eur.

„Teší nás, že aj v takýchto ťažších časoch vieme nájsť prostriedky na to, aby sme podporili organizácie, ktoré pomáhajú pri rozvoji kultúrneho, spoločenského a športového života v Dolnom Kubíne. Veľakrát sa práve venujú mládeži, podporujú spoločenské aktivity, ale aj skrášľovanie nášho verejného priestoru v našom meste. Preto dúfam, že epidemická situácia zlepší a bude opäť možné organizovať kultúrne a spoločenské podujatia, tak ako sme na to boli na to zvyknutí v časoch pred pandémiou,“ ozrejmil Ján Prílepok, primátor mesta.

Z rozpočtu mesta bolo na činnosť organizáciám sídliacich v Dolnom Kubíne rozdelených viac ako 79-tisíc eur. Najväčšiu dotáciu 18 750 eur si odnesie Mestský futbalový klub Dolný Kubín. Za ním nasleduje Mestský hokejový klub Dolný Kubín, ktorému poslanci schválili 12 750 eur. Trojicu uzatvára florbalový klub Žatva 90 Dolný Kubín, ktorý dostal 4 275 eur. „Aj napriek sťažením podmienkam sa jednotlivé kluby snažia vytvoriť najlepšie podmienky pre svojich členov, keďže aj počas pandémie je dôležité, aby sa deti hýbali a mali určitú psychohygienu,“ vysvetlil Michal Švento, vedúci odboru školstva, kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Komisia školstva, mládeže a športu a Komisia kultúry, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a služieb navrhla schváliť dotácie 34 projektom v oblastiach športu, kultúry a voľného času detí a mládeže v celkovej výške 28 842. Najvyššiu sumu 1 500 eur dostali tri projekty. Prvá bola poskytnutá občianskemu združeniu Spoločenstvu Novej Evanjelizácie (SNE) na vybudovanie minerálneho prameňa na Malom Bysterci, druhú dostane Občianske združenie Krpček na 6. ročník tradičného kultúrneho podujatia Od Kenez po Kňažiu – 6 a tretia poputuje na vydanie knihy Pokiaľ Tatra stojí od Miestneho odboru Matice slovenskej (MO MS) v Dolnom Kubíne. Na 24. ročník hudobného festivalu Ivana Ballu bolo schválených 1 400 eur organizátorovi Občianskemu združeniu Ballula. Po 1 200 eur pôjde na organizáciu 18. kubínskej hudobnej jeseni 2021 a na 24. Medzinárodnú súťaž Bohdana Warchala Talenty pre Európu 2021 pre Art air center. Najúspešnejšie projekty uzatvára tradičný a veľmi úspešný projekt King of the North, ktorý každoročne organizuje RBRN o.z. . „V tomto roku zohrala mimoriadna situácia veľkú úlohu pri podávaní žiadosti. Členovia komisií prihliadali pri rozhodovaní aj na projekty, ktoré majú dlhoročné tradíciu, určitú kvalitu a taktiež sú prínosné pre mesto a jeho obyvateľov,“ ozrejmil Švento.

V oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva navrhla komisia sociálnych vecí a zdravotníctva podporiť deväť projektov za viac ako 4 800 eur. Najviac peňazí dostane Slovenský zväz telesne postihnutých na podujatie Mobilita a pohyb, kde mestskí poslanci schválili 1 000 eur. Rovnaká čiastka pôjde na podujatie Deň rodiny 2021, ktoré organizuje občianske združenie SNE. Mestskí poslanci tiež schválili podporu projektu Stará mať rozpráva neziskovej organizácií pri Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …