piatok - 22. septembra, 2023
, Mesto Dolný Kubín pripravilo na nadchádzajúce sviatky bezplatnú mestskú autobusovú dopravu
Foto: Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín pripravilo na nadchádzajúce sviatky bezplatnú mestskú autobusovú dopravu

S blížiacimi sa sviatkami Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých sa v Dolnom Kubíne zvýši aj návštevnosť cintorínov. Dolnokubínska samospráva vďaka výnosu z parkovného môže aj počas týchto sviatkov zabezpečiť v celom meste bezplatnú Mestskú hromadnú dopravu (MHD). Spoje budú premávať od piatku 1. novembra do nedele 3. novembra. Všetky cintoríny počas týchto dní budú otvorené nepretržite.

Mesto zabezpečilo bezplatnú MHD a mimoriadne spoje

„Snahou mesta je počas týchto sviatkov, keď sa nám pravidelne komplikuje doprava v okolí mestských cintorínov, ponúknuť obyvateľom možnosť využiť mestskú hromadnú dopravu ako alternatívu na návštevu hrobov svojich blízkych. Autobusy v týchto dňoch budú posilnené o mimoriadne spoje a všetky budú jazdiť bezplatne,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Dobrou správou pre cestujúcich je aj to, že počas týchto dní bude pridaných 11 mimoriadnych spojov, ktoré pôjdu do Kňažej a na Nový cintorín. „Taktiež budú pripravené aj špeciálne autobusy, ktoré budú premávať priamo k domu smútku na našom najväčšom cintoríne. Presný zoznam odchodov autobusov je zverejnený na informačných tabuliach, na autobusových zastávkach, na internetovej stránke mesta Dolný Kubín, ako aj na sociálnych sieťach. Všetky ostatné spoje budú jazdiť v rámci celého mesta ako obyčajne, ale aj tie budú bezplatné. Celý tento projekt je financovaný z výnosu parkovacieho systému mesta Dolný Kubín, podotkol primátor s tým, že týmto spôsobom chce mesto zabrániť preťaženiu dopravy, ale zároveň vyjsť v ústrety starším občanom v končiacom sa Mesiaci úcty k starším.

Mimoriadne spoje MHD budú zabezpečené autobusom City Bus, ktorý bude zastavovať v rámci trasy na všetkých zastávkach a na požiadanie obyvateľov aj mimo nich. „Výhodou tohto spôsobu prepravy je to, že vás autobus zavezie až pred vchod nového cintorína a nemáte problém s parkovaním svojho auta,“ vysvetlil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade Dolný Kubín.

Obyvatelia by mali byť ohľaduplní k životnému prostrediu

Dolnokubínska samospráva očakáva počas sviatočných dní na všetkých ôsmych cintorínoch zvýšený nápor návštevníkov na osobných motorových vozidlách. „Odporúčame všetkým obyvateľov mesta, aby na svoju návštevu cintorína využili radšej MHD, prípadne sa prešli peši. Keďže aj týmto krokom šetria životné prostredie a emisie,“ upozornil Kosmeľ s tým, že radnica žiada všetkých motoristov, aby pri parkovaní rešpektovali pokyny hliadok polície a boli ohľaduplní pri parkovaní.

Radnica preto prosí návštevníkov, aby na miestach posledného odpočinku dodržiavali pravidlá slušného správania, bezpečnosť a čistotu.

Počas návštevy cintorína môžu občania okrem veľkoobjemových kontajnerov využiť po prvýkrát nádoby na biologicky rozložiteľný odpad či separovaný zber. „Chceli by sme upozorniť a poprosiť občanov, aby odpad odkladali na určené miesta, ktoré budú pravidelne vysypané,“ doplnil Kosmeľ.

Na poriadok bude počas sviatkov dohliadať okrem štátnej polície aj Mestská polícia Dolný Kubín. Vo zvýšenom nasadení budú najmä v okolí cintorínov, kde pomôžu pri riadení dopravy a zabezpečovaní verejného poriadku. Náčelník Mestskej polície v Dolnom Kubíne Dušan Medzihradský vyzýva všetkých návštevníkov cintorínov, aby si dávali väčší pozor na svoje osobné veci, kabelky, cennosti a aby ich nenechávali v aute bez dozoru.

Mesto Dolný Kubín v súčasnosti spravuje celkom osem cintorínov s viac ako 3 400 hrobovými miestami. V dolnooravskej metropole je pochovaný napríklad slovenský básnik a autor Slovenskej hymny Janko Matúška alebo najväčší slovenský básnik Pavol Országh Hviezdoslav a iní velikáni, ktorí boli významní či už pre slovenské alebo dolnokubínske dejiny.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …