streda - 19. júna, 2024
, Mesto Dolný Kubín sa rozhodlo aj napriek intenzívnej príprave zrušiť jarmok
Foto: Mesto Dolný Kubín

Mesto Dolný Kubín sa rozhodlo aj napriek intenzívnej príprave zrušiť jarmok

Mesto Dolný Kubín zrušilo tradičný Kubínsky jarmok, ktorý sa mal uskutočniť 17. a 18. septembra. Samospráva sa rozhodla oslavy zrušiť z dôvodu zhoršujúcej sa epidemickej situácie a v nadväznosti na platné opatrenia.

„Príprava jarmoku trvá počas celého roka. Tento aktuálny máme nachystaný už niekoľko mesiacov. Do poslednej chvíle sme však čakali ako sa bude vyvíjať epidemická situácia v našom okrese a s tým súvisiace opatrenia pre organizáciu hromadného podujatia. Tradičný Kubínsky jarmok každoročne privíta až desaťtisíc návštevníkov a to nielen domácich obyvateľov, ale aj ľudí zo širokého okolia. Pri momentálne platných podmienkach nie je možné takéto podujatie zodpovedne zorganizovať,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Od pondelka 6. septembra je okres Dolný Kubín v oranžovej farbe, čo organizátorom neumožňuje pripraviť také podujatie, na ktoré sú obyvatelia i návštevníci mesta zvyknutí. „Jednoducho jarmok tak ako ho poznáme a máme radi opäť v tomto roku žiaľ nebude možné zorganizovať,“ doplnil primátor.

Podľa COVID automatu by organizátori hromadného podujatia mohli zorganizovať podujatie v základnom protokole výlučne len pre osoby, ktoré sú plne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo prekonali ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní. „V režime základ bez kontroly je možné pripraviť hromadné podujatie len pre 100 ľudí na státie a 200 ľudí na sedenie,“ konštatoval Prílepok.

V prípade výdaja jedla a nápojov by bolo problematické dodržať minimálne hygienické štandardy, tak aby nedošlo k šíreniu koronavírusu. Tiež sú zakázané stánky s občerstvením a obmedzenie zábavných atrakcií, čo by si verejnosť ťažko vedela predstaviť. Dokonca ani Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne nám neodporúča organizovanie tohtoročného tradičného Kubínskeho jarmoku,“  poznamenal primátor

Podľa prognóz, ktoré boli posledné mesiace zverejňované sa takýto vývoj situácie zrejme aj dal očakávať. „Tešíme sa, že aspoň počas prázdnin sme mohli pre našich Dolnokubínčanov a návštevníkov mesta pripraviť bohatý kultúrno-spoločenský program,“  ozrejmil Prílepok.

Náklady na kultúrny program počas jarmoku v rozpočte mesta predstavujú sumu viac ako pätnásťtisíc eur, ktoré pokrývajú vystúpenie interpretov, prenájom a stavbu pódia či zabezpečenie ozvučenia.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …