streda - 24. apríla, 2024
, Mesto Martin pripravilo počas sviatkov pre ľudí bez domova viacero prekvapení

Mesto Martin pripravilo počas sviatkov pre ľudí bez domova viacero prekvapení

Najkrajšie sviatky v roku väčšina obyvateľov trávi doma, v kruhu rodiny. Nie všetci však majú to šťastie, že vlastný domov majú a Vianoce trávia na ulici. Mesto Martin v spolupráci s katolíckou charitou však ani na týchto obyvateľov nezabúda a pripravilo pre nich počas vianočných sviatkov viacero prekvapení.

Martin na základe poslednej lokalizácie eviduje približne 120 ľudí bez domova. Aj keď mesto prevádzkuje Útulok aj Nocľaháreň, ktoré sú pre nich celoročne k dispozícii, viacero z nich uprednostňuje prespávanie priamo na ulici respektíve v provizórnych prístreškoch. V týchto prípadoch je kritické prežitie zimy, kedy vonkajšie teploty klesajú hlboko pod nulu. Mesto preto každoročne vyčleňuje finančné prostriedky na nákup vianočných balíčkov, ktoré aspoň do určitej miery zmiernia ich situáciu. Počas lokalizácie bezdomovcom pracovníci mesta odovzdávajú teplé čiapky, rukavice, deky, konzervy a tesne pred Vianocami aj jedlo. Počas sviatkov to nie je jediná aktivita, ktorú mesto realizuje. Primátor mesta Ján Danko, diecézny biskup Tomáš Galis a riaditeľ diecéznej charity Peter Birčák venovali tento deň aj martinským bezdomovcom.

V dome diecéznej Charity sv. Krištofa na pravé poludnie rozdávali slávnostný obed, ktorý im deň aspoň trochu spríjemnil. „Chcem vám sľúbiť, že budem charitu počas svojho pôsobenia na čele mesta podporovať. Verím, že o rok budú vaše sviatky už požehnanejšie aj bohatšie,“ prihovoril sa klientom charity Ján Danko.

Rozdávanie obedu v Charite sv. Krištofa nechýbalo ani na Silvestra. „Život bezdomovcov určite nie je ľahký, bez ohľadu na to ako sa k nemu dostali. Verím, že aj malé gesto v podobe obeda, milého slova a podpory od zástupcov cirkvi počas sviatkov nielen pohladí ľudskú dušu, ale môže sa stať impulzom na zmenu a nový štart,“ uzavrel martinský primátor.

Zdroj: mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …