Za posledných 24 hodín zasahovalo v Prešovskom a Žilinskom kraji v súvislosti s nepriaznivým počasím 123 hasičov.
V Žilinskom kraji vyrazilo na pomoc vyše 50 hasičov
Hasiči podľa Kataríny Križanovej z Prezídia Hasičského a záchranného zboru zasahovali najmä pri dopravných nehodách, vyslobodzovaní vozidiel a odstraňovaní prekážok z cestných komunikácií. V Žilinskom kraji boli hasiči a členovia dobrovoľných hasičských zborov obce (DHZO) vyslaní k 15 udalostiam. Podľa informácií HaZZ išlo najmä o zásahy súvisiace s dopravnými nehodami a o odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácii, elektrického vedenia a zaparkovaných motorových vozidiel. „V Žilinskom kraji zasahovalo celkom 54 príslušníkov a 17 členov DHZO s 23 kusmi techniky. Hasiči tiež pomáhali pri zabezpečovaní priechodnosti ciest v obciach a oblastiach, ktoré sú najviac zasiahnuté hustým snežením ako Skalité, Námestovo, Oravská Lesná a Ždiar,“ dodala Križanová.
Tri desiatky hasičov od štvrtka (3.1.) pomáhajú aj v oblastiach, ktoré už niekoľko dní sužuje silné sneženie. V Žilinskom kraji je ťažká a vyslobodzovacia technika dislokovaná v oblastiach Oravská Lesná, Mútne, Novoť a Skalité. Príslušníci HaZZ pomáhajú najmä pri sprístupňovaní komunikácie, vyslobodzovaní zapadnutých vozidiel, odstraňovaní popadaných stromov, v lokalite Mútne zároveň razia cestu ku kŕmidlám pre lesnú zver. V dôsledku hustého sneženia a silného vetra od štvrtkového (3.1.) do piatkového rána (4.1) zasahovali pri štyroch udalostiach. V okresoch Ružomberok, Námestovo a Čadca zasahovali po trikrát, po jedenkrát v okresoch Martin a Liptovský Mikuláš.
Mimoriadnu situáciu pre sneh vyhlásila už deviata oravská obec
V súvislosti so snehovými prehánkami platí mimoriadny stav už aj v Rabčiciach na Orave. Celkový počet obcí v okrese Námestovo, ktoré momentálne bojujú so snehovou kalamitou, tak stúpol na deväť. Na odstránení kalamity v obci pracuje päť traktorov aj ďalšia technika. Podľa starostu Jozefa Slovíka sa počasie upokojilo a v súčasnosti dočisťujú niektoré úseky ciest. Za posledných 24 hodín napadlo v Rabčiciach okolo 50 až 60 centimetrov snehu. „Máme lazovité osídlenie, takže napríklad ku trom chalupám vedie kilometer miestnej komunikácie. Takýchto osád máme asi päť, zafúkava ich cez voľný terén. Keď prešiel traktor, o hodinu musel ísť nanovo, lebo to bolo opäť zafúkané. Aktuálne pokračujeme v odpratávaní snehu. Potrebujeme rozšíriť cesty, aby boli prístupné pre záchranný systém,“ povedal Slovík.
Snehová kalamita zastihla najmä obce v okrese Námestovo. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Zubrohlavu a Rabčice. V okrese Žilina vyhlásili mimoriadnu situáciu obce Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach majú najväčšie ťažkosti so snehom v Skalitom.
Vyjadrenie starostu obce Rabčice, Jozefa Slovíka:
Veľké lavínové nebezpečenstvo hrozí v Tatrách i Malej Fatre
Štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice aktuálne prevláda vo Vysokých, Západných Tatrách aj v Malej Fatre. V ostatných pohoriach Slovenska platí zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň. Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) informoval, že v Malej Fatre, Vysokých a Západných Tatrách je uvoľnenie lavín pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Predpokladá sa aj výskyt veľkých spontánnych zosuvov. „Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 100 centimetrov nového prachového snehu. Stále pretrvávajúci vietor ho transportuje na záveterné strany južných, juhovýchodných a východných orientácií svahov, a to najmä v najvyšších polohách. Pri takomto množstve nového snehu sú však nebezpečné všetky expozície, obzvlášť vo Vysokých a Západných Tatrách,“ upozornil.
V piatok ráno (4.1) prevládalo na horách chladné, polooblačné počasie so silným vetrom. Teploty klesli na mínus 19 v najvyšších polohách po mínus desať stupňov Celzia na podhorí. Fúkal severný až severozápadný vietor o sile 36 až 54, v nárazoch 90 kilometrov za hodinu. „Posledná perióda sneženia, ktorá prišla od severozápadu, priniesla bohaté snehové zrážky. Na hrebeňoch hôr najvyšších polôh sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne,“ uviedol Buliak.
Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách do 100 centimetrov, vo vysokých polohách Tatier 120 až 190 centimetrov.
Zdroj: TASR