sobota - 22. júna, 2024
, Mesto Žilina informuje občanov o odstránení napadnutých drevín

Mesto Žilina informuje občanov o odstránení napadnutých drevín

Mesto Žilina informuje občanov, že v Lesoparku Chrasť došlo k výrubu drevín, ktoré boli napadnuté lykožrútom. Ak by totiž neboli odstránené choré dreviny, hrozilo by, že by sa nákaza rozšírila aj na zdravé stromy. Súhlas na ich vyťaženie dáva v zmysle zákona o lesoch odborný lesný hospodár Pavol Marko. Prevenciou mesto zabránilo ďalšiemu šíreniu škodcov.

„Možno registrujete, že zdravotný stav lesov Slovenska v posledných dvoch desaťročiach nie je najlepší. K najviac postihnutým patria smrekové časti porastov severovýchodného Slovenska, čo môžeme najmarkantnejšie sledovať najmä v susednom regióne Kysúc, kde nám v období od roku 2003 v dôsledku hmyzích a veterných kalamít v niektorých katastroch ubudlo až 70 % smrekových porastov. Kalamity, žiaľ, neobišli ani smrečiny žilinského lesoparku, vysychajú nám najmä porasty v rubnom a predrubnom veku 60 až 80 rokov. Zistenú kalamitu sme povinní v zmysle zákona č. 326/2005 z. z. o lesoch spracovať v lehote do 6 mesiacov od jej vzniku. V prípade napadnutia podkôrnym hmyzom sa však táto lehota skracuje, pretože napadnuté stromy musíme spracovať a odstrániť ešte pred vyletením dospelých imág. Tým sa nám lehota na výrub skracuje na približne 4-6 týždňov, v opačnom prípade by celá novovyletená generácia nezvratným spôsobom poškodila a zlikvidovala aj zvyšok dospelého porastu,“ povedal odborný lesný hospodár so 40 ročnou praxou Pavol Marko.

Mesto Žilina pristúpilo k odstráneniu napadnutých drevín v Lesoparku Chrasť. Minulý rok bolo v mesiacoch máj a november vyrúbaných v objeme približne 250 m³ kalamitného dreva (nie stromov). Všetko bola podkôrniková kalamitná ťažba, smreky boli napadnuté lykožrútom. Ak by nedošlo k odstráneniu napadnutých drevín, hrozilo by, že nákaza by napadla aj zdravé stromy, čo by malo negatívny dopad na les ako taký v Lesoparku Chrasť. Touto prevenciou sa zachránilo nespočetné množstvo zdravých stromov.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *