piatok - 14. júna, 2024
, Mesto Žilina rekonštruuje Materskú školu Andreja Kmeťa
Foto: Mesto Žilina

Mesto Žilina rekonštruuje Materskú školu Andreja Kmeťa

Znížiť energetickú náročnosť budovy a zlepšiť podmienky v interiéri sú cieľom rekonštrukcie, ktorá sa uskutočňuje v Materskej škole Andreja Kmeťa v Žiline. Stavebné práce za približne 300-tisíc eur samospráva zafinancuje z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu. V uplynulých dňoch bolo stavenisko odovzdané zhotoviteľovi. Stavebné práce potrvajú 150 dní, ich začiatok bude závisieť od vhodných poveternostných podmienok. Deti by sa do zrekonštruovaných priestorov školy mali vrátiť už v septembri tohto roka.

Obnova sa zameria na zníženie energetickej náročnosti budovy zlepšením tepelno-technických vlastností obvodového plášťa, základu, strechy a podlahy. Rekonštruovať sa bude aj ohrev teplej vody či systém vykurovacej a vetracej sústavy. MŠ Andreja Kmeťa v súčasnosti navštevuje dovedna 114 detí. Z hlavnej budovy je dočasne presťahovaných do náhradných priestorov Základnej školy Jarná 74 detí, zvyšných 40 škôlkarov je v elokovanom pracovisku školy na Hollého ulici.

Mesto Žilina aktuálne spravuje 20 materských, osem základných škôl a šesť základných škôl s materskými školami. Ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre päťročné deti je od 1. septembra 2021 povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách. Do materských škôl v Žiline tento rok nastúpilo 2 307 detí, predškolské triedy navštevuje 875 škôlkarov.

„V priebehu posledných dvoch rokov sa vďaka rekonštrukciám a obnovám zvýšili kapacity žilinských mestských škôlok o vyše 120 miest. Teším sa, že vďaka úspešnému projektu v rámci Nórskych Grantov sa modernizáciou priestorov zlepšia podmienky aj v Materskej škole Andreja Kmeťa. Aj keď nás čaká ešte veľa práce, plánujeme v obnovách materských a základných škôl pokračovať aj naďalej,“ podotkol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Rekonštrukcia Materskej školy Andreja Kmeťa je financovaná z projektu s názvom „Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina“ podporeného v rámci Nórskych Grantov 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …