sobota - 18. mája, 2024
, Mesto Žilina spúšťa reguláciu vjazdu áut do pešej zóny v historickom centre
Foto: Mesto Žilina

Mesto Žilina spúšťa reguláciu vjazdu áut do pešej zóny v historickom centre

Mesto Žilina spustí v historickej časti centra od štvrtka 2. mája reguláciu vjazdu motorových vozidiel do pešej zóny prostredníctvom mechanických zábran v podobe hydraulických stĺpikov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Mesto si od nového systém sľubuje väčší poriadok

„Mesto si od spustenia systému regulácie vstupu sľubuje najmä väčší poriadok pri pohyboch a parkovaní vozidiel v historickej časti mesta, a tým aj vyššiu bezpečnosť ľudí pohybujúcich sa v pešej zóne,“ doplnila Zigová.

Pripomenula, že výsuvné stĺpiky na vstupoch do centra na ulici Čepieľ a na Sládkovičovej ulici nainštalovali v októbri 2018. „Systém bude fungovať na báze elektronického povolenia. Buď si môže vodič požiadať o vydanie tzv. RFID tagu, teda akéhosi identifikačného prvku, ktorý systém pri vstupe i výstupe zosníma. Alebo si budú môcť šoféri zaevidovať evidenčné číslo vozidla (EČV) do systému priamo v klientskom centre na Mestskom úrade (MsÚ) v Žiline, prípadne ho môžu zaevidovať prostredníctvom webového rozhrania,“ dodala hovorkyňa mesta.

„Všetci užívatelia, ktorí vstupujú alebo budú mať záujem vstupovať do pešej zóny vozidlom, si musia vybaviť príslušnú aktualizáciu povolenia v klientskom centre na mestskom úrade,“ vysvetlil vedúci odboru dopravy MsÚ v Žiline Peter Rolko s tým, že pri predkladaní žiadosti na odbor dopravy MsÚ budú musieť doložiť vlastníctvo parkovacích miest a uhradiť sadzbu dane za vjazd a zotrvanie motorového vozidla.

V prípade prenosného potvrdenia je výška sadzby 50 eur na rok

V prípade prenosného potvrdenia je výška sadzby 50 eur na rok, za neprenosné potvrdenie s maximálne piatimi evidenčnými číslami je jej výška 25 eur na rok. „Aj po výzvach, ktoré sme dotknutým osobám poslali so žiadosťou, aby si prišli vybaviť potvrdenia na vstup, stále ešte množstvo ľudí neprišlo a zrejme si to nechávajú na poslednú chvíľu,“ upozornil Rolko.

Doplnil, že súčasne od začiatku mája vstupuje do platnosti nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o dani za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta, ktorým sa upravujú podmienky vydania potvrdení o zaplatenej dani. „Nové VZN je výsledkom niekoľkomesačných rokovaní medzi tými, ktorí v centre majú prevádzku, tými, ktorí v historickej časti mesta bývajú, a vedením mesta. Zámerom bolo vytvoriť transparentné a prehľadné pravidlá využívania vstupu a parkovania v centre mesta, pretože v súčasnosti evidujeme zneužívanie parkovacích preukazov a preukazov zdravotne ťažko postihnutých osôb,“ zdôraznil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …