streda - 19. júna, 2024
, Mesto Žilina vlastní vzácne umelecké predmety

Mesto Žilina vlastní vzácne umelecké predmety

V majetku mesta Žilina sa nachádzajú významné výtvarné skvosty, ktorých autormi sú známi žilinskí i zahraniční umelci. Diela, ktorými by sa chcela pýšiť nejedná galéria, mesto zachová ako cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Mnoho Žilinčanov ani netuší, že mesto Žilina vlastní veľmi cenné umelecké diela popredných výtvarníkov. Napríklad, v roku 2016 získalo mesto do svojho vlastníctva rozsiahlu zbierku obrazov od významného žilinského výtvarníka Mojmíra Vlkolačka. Tieto diela nadobudlo mesto darom od Emílie Sadloňovej, manželky spomínaného umelca. Celkovo 87 originálnych diel bolo vystavených na žilinskej radnici v máji minulého roka.

Do zbierky mesta okrem spomínaných obrazov patria aj výtvarné skvosty od Miloša A. Bazovského, Štefana Straku, Jana Hálu, Viktora Krupca, Jozefa Satina, Ambróza Akidosa, Júliusa Bukovinského, ale i obrazy žijúcich výtvarníkov Zdena Horeckého, Jozefa Krakovského, Štefana Pelikána či Vlada Baču a iných velikánov. „Plánujeme verejnosti postupne predstaviť všetky umelecké diela, aby sa časom „nestratili“ tak, ako sa to stalo v minulosti. Je to predsa naše spoločné bohatstvo,“ povedal zástupca primátora Patrik Groma. Tie najhodnotnejšie diela budú vystavované na Radnici mesta Žilina a v zrekonštruovanom Rosenfeldovom paláci.

Naposledy si mesto zapožičalo zo Základnej školy Jarná obdivuhodný obraz od českého maliara, kresliara a ilustrátora žijúceho väčšinu života na Slovensku vo Važci – Jana Hálu (1890 – 1959). Obraz od riaditeľa školy Jána Kotmana osobne prevzal Patrik Groma. Dnes už tento unikát hrdo visí v reprezentačnom salóniku na radnici a neskôr bude tešiť aj návštevníkov Rosenfeldovho paláca.

, Mesto Žilina vlastní vzácne umelecké predmety
Zapožičaný obraz od Jana Hálu

zdroj: Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *