sobota - 23. septembra, 2023
, Mesto Žilina vyčlenilo na zimnú údržbu približne 720-tisíc eur
Zimná údržba v Žiline

Mesto Žilina vyčlenilo na zimnú údržbu približne 720-tisíc eur

Žilina je na príchod prvých mrazivých dní pripravená. Mesto na zimnú údržbu vyčlenilo tento rok približne 720-tisíc eur. Okrem 255 kilometrov cestných komunikácií udržuje žilinská samospráva v zime aj približne 160 kilometrov chodníkov.

Zimná údržba je v zmysle operačného plánu zabezpečená v období od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021, no konkrétny dátum začiatku a trvania zimnej údržby určia poveternostné podmienky. Na základe operačného plánu budú vykonávané jednotlivé činnosti, ktorých cieľom je udržiavanie zjazdnosti ciest a schodnosti chodníkov či verejných priestranstiev.

Zimnú údržbu pre mesto zabezpečuje zmluvný partner Žilinské komunikácie, a.s. a pri starostlivosti o cesty i chodníky budú k dispozícii aj ďalší externí dodávatelia či aktivační pracovníci mesta. Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti 22 kusov techniky, šesť veľkých a šesť malých sypačov s radlicami, štyri traktory, UNC nakladače a v prípade potreby aj ďalšie mechanizmy. Nápomocné im budú ďalšie traktory na údržbu priľahlých mestských častí. Pri dočisťovaní pomôžu aj aktivační pracovníci mesta. Na žilinské cesty a chodníky je pripravených 700 ton chemického posypového materiálu a 600 ton inertného materiálu, ktoré sa budú v prípade potreby dopĺňať.

Zimná údržba sa podľa schváleného operačného plánu uskutočňuje podľa poradia dôležitosti. Najprv komunikácie s premávkou mestskej hromadnej dopravy a vyššieho dopravného významu, druhé v poradí sú cesty nižšieho významu, prevažne vnútroblokové komunikácie mestských sídlisk. Nakoniec sa udržujú vnútroblokové komunikácie priľahlých častí mesta a obcí.

Práce na zimnej údržbe budú môcť obyvatelia Žiliny, podobne ako v minulom roku, sledovať na internetovej stránke mesta, kde bude zverejnený aj operačný program. V sekcii zimná údržba miestnych komunikácií pribudne denne aktualizovaný priebeh prác spolu s kontaktnými údajmi na dispečersko-spravodajskú službu.

„Podobne ako v minulom roku vyzývame našich obyvateľov k tolerancii a trpezlivosti. Zimné mechanizmy nemôžu byť v jednom čase všade. Keď rýchlo napadne sneh, práce sa uskutočňujú podľa dôležitosti ciest a chodníkov, pričom prednosť majú cesty a chodníky s najväčšou frekvenciou využívania,“ vysvetlil primátor mesta Peter Fiabáne.

Samospráva pred nadchádzajúcou zimou vyzýva vodičov, aby dodržiavali pravidlá cestnej premávky. Zvlášť v zimnom období je dôležité dbať na ustanovenie zákona o cestnej premávke týkajúce sa zastavenia a státia vozidiel. Šírka radlice mechanizmov na zimnú údržbu je 3,2 metra a previs pred vozidlom údržby je až 2 metre, čo značne sťažuje manévrovateľnosť pri prejazde ulicami a dochádza k zdržaniu či úplnému vynechaniu úseku. Aj na základe toho následne vznikajú pripomienky a sťažnosti.

Zdroj: Mesto Žilina

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …