štvrtok - 13. júna, 2024
, Mesto Žilina získalo certifikát protikorupčného manažérstva

Mesto Žilina získalo certifikát protikorupčného manažérstva

Vedenie mesta Žilina už dlhodobo pracuje na zvýšení povedomia zamestnancov mesta v oblasti boja proti korupcii. Po intenzívnych prípravách a uskutočnení auditu dnes primátor Igor Choma prevzal od spoločnosti QSCert certifikát preukazujúci schopnosti nášho mesta pri plnení prísnych štandardov v oblasti protikorupčných manažérskych systémov.

Snaha zvýšiť povedomie zamestnancov mesta v oblasti akým je boj proti korupcii vyústila do rozhodnutia vybudovať a certifikovať systém protikorupčného manažérstva podľa medzinárodnej normy BS 10500:2011. Po niekoľkomesačnej intenzívnej príprave prebehol samotný certifikačný audit, ktorý mesto zvládlo na výbornú. Mesto Žilina sa tak zaradilo k veľmi úzkemu „klubu“ takto certifikovaných organizácií miestnej samosprávy, ako aj verejnej správy vo všeobecnosti. Snahou mesta teraz bude naplno zapojiť do protikorupčného manažérstva aj všetky mestom založené obchodné spoločnosti, ktoré už prijali Protikorupčnú politiku mesta.

„Som rád, že aj nezávislá certifikačná autorita potvrdila vysoký štandard protikorupčnej politiky mesta vydaním takéhoto certifikátu. Môj postoj je v tejto oblasti nemenný a všeobecne jasný, a to nulová tolerancia k akejkoľvek forme korupcie. Je dobré vedieť, že tento postoj zdieľajú aj všetci zamestnanci mesta,“ zdôraznil primátor mesta Žilina Igor Choma.

Audítori sa pri certifikácií zamerali najmä na preverenie dodržiavania princípov v reálnej praxi. Preverovaná bola aj dokumentácia a analyzovali sa i riziká korupcie. Audítori sa zamerali napríklad na oblasti verejného obstarávania, prideľovania grantov a dotácií, stavebného konania, prideľovania bytov, zverejňovanie informácií a dokumentov a pod. Na základe kladného výsledku certifikačného auditu certifikačný orgán QSCert udelil mestu Žilina certifikát protikorupčného manažérskeho systému podľa BS 10500:2011, ktorý je platný 3 roky. Počas platnosti certifikátu vykoná QSCert ďalšie dva kontrolné audity, ktorými sa preskúma, či je systém udržiavaný a funkčný. Audit poukázal na niektoré obzvlášť silné stránky Mestského úradu v Žiline, v porovnaní s inými certifikovanými organizáciami vo verejnej správe.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *