streda - 19. júna, 2024
, Mestskí poslanci rokovali na svojom 21. zasadnutí aj o svojich platoch

Mestskí poslanci rokovali na svojom 21. zasadnutí aj o svojich platoch

Žilinská radnica hostila 20. februára už 21. Mestské zastupiteľstvo v Žiline. Na zasadnutí pod vedením primátora Igora Chomu sa zúčastnilo celkovo 25 poslancov z 31 členného zboru. Všetky materiály na rokovanie zastupiteľstva sú občanom k dispozícii na webovej stránke mesta Žilina, na ktorej zároveň môžu sledovať rokovanie online.

Ústrednou témou februárového mestského zastupiteľstva bol návrh na schválenie investičného úveru vo výške 8,5 mil. eur, ktorý poslanci schválili. Finančné prostriedky chce samospráva použiť na rekonštrukciu verejného osvetlenia v meste. Jeho súčasný technický stav je nevyhovujúci a reálne ohrozuje zdravie i život ľudí v meste. Zatiaľ našťastie nedošlo k žiadnym zraneniam osôb, ani poškodeniu cudzieho majetku, no mesto každý rok zaznamená pád niekoľkých úplne prehrdzavených stĺpov. Aj z týchto dôvodov je nevyhnuté prikročiť k rekonštrukcii, o čo sa snaží súčasné vedenie mesta navzdory niektorým poslancom mestského zastupiteľstva. Za zlým stavom verejného osvetlenia je nevýhodná zmluva pre mesto, ktorú zdedilo súčasné vedenie po svojich predchodcoch. Uskutočnením rekonštrukcie ušetrí mesto na prevádzkových nákladoch a nákladoch na spotrebu elektrickej energie zhruba 70%.

Ďalším z bodov programu, ktorému sa poslanci venovali, bol návrh na zvýšenie odmien pre poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline. Schválením zmeny Zásad odmeňovania sa tak výška odmeny pre členov mestského zastupiteľstva zvýšila z pôvodných 200 eur na úroveň minimálnej mzdy, teda na 435 eur. Poslanci si tak sami zvýšili svoje základné „platy“ o viac ako 100 %. Okrem základnej odmeny majú poslanci nárok aj na ďalšie zložky odmeny, napríklad za členstvo v komisiách, v Mestskej rade, vo výbore mestskej časti, za výkon funkcie sobášiaceho alebo príspevok na mobilný telefón. Za vykonanie ďalších aktivít nad rámec ich pracovných povinností sa pôvodná výška odmien vyšplhala až na sumu 340 eur, u niektorých poslancov aj vyššie. Po novom „prilepšení si“ bude ich príjem v značnej miere prevyšovať minimálnu mzdu tých, ktorí za takýto plat musia odpracovať štandardný pracovný čas. Dokonca nový „základný plat“ poslanca Mestského zastupiteľstva v Žiline je rovnaký, ako súčasného primátora Igora Chomu, ktorý poberá za výkon funkcie minimálnu mzdu. Avšak s tým rozdielom, že primátor dennodenne zodpovedá za chod krajského mesta a teda vykonáva riadnu prácu ako tí, čo majú minimálne 8 hodinovú pracovnú dobu.

Poslanci schválili taktiež Memorandum o spolupráci Žilinského samosprávneho kraja a mesta Žilina v oblasti dopravy  vymedzenej na celom území Žilinského kraja. Partneri Memoranda sa zaviazali k vzájomnej spolupráci na Integrovanom dopravnom systéme (IDS). Ide o spôsob ako zosúladiť tarify, trasy a časové harmonogramy rôznych foriem hromadnej prepravy tak, aby mohol cestujúci jednoducho, pohodlne a rýchlo cestovať. Mestské zastupiteľstvo prerokovalo aj návrh na doplnenie rokovacieho poriadku o viaceré pozmeňovacie návrhy, ktoré sa týkali predovšetkým spôsobu hlasovania. Poslanci si po dôkladnom naštudovaní predložených materiálov tento návrh schválili a budú sa ním riadiť už na najbližšom mestskom zastupiteľstve.

Všetky informácie o činnosti, dochádzke, hlasovaní zastupiteľského zboru a dokumenty k programom zasadnutí nájdete na webovej stránke mesta Žilina.

zdroj: Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *