Pozývame vás na 27. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina, ktorý sa uskutoční 3. – 8. apríla v Dome umenia Fatra, kde sa žilinskému publiku predstavia svetoví umelci, víťazi medzinárodných hudobných súťaží.
Počas šiestich koncertných večerov vystúpi na festivale Allegretto Žilina trinásť mladých úspešných interpretov z deviatich krajín. Návštevníci sa môžu tešiť až na štyri orchestrálne koncerty s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnym komorným orchestrom Žilina a na debut Slovenského mládežníckeho orchestra. Dramaturgia festivalu bude doplnená o dva komorné koncerty a koncert tohtoročných víťazov súťaží slovenských konzervatórií.
Na otváracom koncerte vystúpi domáci Štátny komorný orchester Žilina pod vedením anglického dirigenta Kerema Hasana, minuloročného finalistu súťaže Donatella Flick Conducting Competition. Sólistkou bude maďarská flautistka Timea Acsai – víťazka Medzinárodnej flautovej súťaže v Pekingu (2012) a finalistka súťaže v japonskom Kóbe (2013). O pódium sa bude deliť s ruským violončelistom Alexeyom Stadlerom, ktorý sa popri významných oceneniach z interpretačných súťaží zapísal do povedomia aj svojím minuloročným debutovým vystúpením v londýnskej Royal Albert Hall po boku Royal Liverpool Philharmonic Orchestra a Vasilija Petrenka na prestížnom festivale BBC Proms.
Festival prinesie dva komorné koncerty. Na prvom z nich (4. apríl) sa predstaví jeden z najvýraznejších mladých gitaristov súčasnosti, Davide Giovanni Tomasi z Talianska. Na celovečernom koncerte s tvorbou prevažne talianskych skladateľov (Regondi, Castelnuovo-Tedesco) okrem sólového programu vystúpi i so slovenským Mucha Quartet.
Na komornom koncerte (5. apríl) bude pódium patriť dvom sólistom. Našou reprezentantkou na festivale je sopranistka Ingrida Gápová, rodáčka z Kysuckého Nového Mesta, ktorá študovala spev na Konzervatóriu v Žiline a na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jej ďalšie kroky viedli do Poľska na Hudobnú akadémiu Feliksa Nowowiejského v meste Bydgoszcz, kde absolvovala v triede prof. Hanny Michalak. Gápovej historickým úspechom bolo, keď na londýnskej Händlovej speváckej súťaži 2015 získala prestížnu Selma D. and Leon Fishbach Memorial Prize. Piesňovému repertoáru, najmä tomu slovanskému, sa Ingrida Gápová aktívne venuje aj v duu s poľským klaviristom Bartłomiejom Weznerom, s ktorým vystúpi aj na Allegretto Žilina. Ďalšia časť koncertu bude patriť držiteľovi mnohých ocenení z renomovaných interpretačných súťaží v organovej hre, Michałovi Kocotovi z Poľska.
Druhá polovica festivalu bude patriť už len orchestrálnym koncertom. Vo štvrtok (6. apríl) zavíta do Žiliny Janáčkova filharmónia Ostrava, ktorá pod taktovkou rumunského dirigenta Gabriela Bebeşeleau uvedie Predohru k opere Kováč Wieland od J. L. Bellu a Symfóniu č. 9 Es dur op. 70 od D. Šostakoviča. Program bude doplnený o obľúbený Sibeliov Koncert pre husle a orchester d mol op. 47. Ako sólista vystúpi ukrajinský huslista Aleksey Semenenko, držiteľ mnohých ocenení v interpretačných súťažiach, medzi ktoré patrí 1. miesto na Medzinárodnej husľovej súťaži Borisa Goldsteina, Cena publika na Medzinárodnom festivale Muzykaľnyj Olimp v Petrohrade či jeho doteraz najcennejší triumf – 2. cena na prestížnej Súťaži kráľovnej Alžbety v Belgicku, po ktorej nasledovalo jeho koncertné turné po belgických mestách s Orchestre Philharmonique Royal de Liège a Bruselskou filharmóniou.
Na festivale vystúpi premiérovo aj Slovenský mládežnícky orchester, ktorého členmi sú študenti konzervatórií a umeleckých vysokých škôl vybraní na základe celoslovenského konkurzu. Pod taktovkou slovenského dirigenta Martina Majkúta, v súčasnosti zastávajúceho post hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon, zaznie predohra Naše Slovensko od Mikuláša Moyzesa a Dvořákova Symfónia č. 9 e mol op. 95 „Z Nového sveta“. Sólistom večera bude vynikajúci slovenský klavirista Jakub Čižmarovič v obľúbenom Koncerte pre klavír a orchester č. 1 b mol P. I. Čajkovského.
Festival slávnostne uzavrie 8. apríla koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Pod taktovkou českého dirigenta Jiřího Rožňa zaznejú diela Györgya Ligetiho, Bélu Bartóka, Ladislava Burlasa a Miloslava Kabeláča. Ako sólista sa predstaví ruský violista Sergey Malov, ktorý dosiahol víťazstvá na mnohých husľových súťažiach (vo Vilniuse, Augsburgu, Aucklande a Tokiu). Vystupoval s Londýnskou filharmóniou, BBC Symphony Orchestra, Symfonickým orchestrom Bavorského rozhlasu, filharmóniami v Helsinkách, Petrohrade, Moskve a Tokiu a tiež so súborom starej hudby Akamus Berlin.
Bližšie informácie o programe, vstupnom či umelcoch nájdete na stránke Allegretto Žilina a na facebookovej stránke festivalu.
zdroj: Ivana Macaríková, manažérka festivalu
foto: zdroj