nedeľa - 14. júla, 2024
, Ani mrazivá zima nezabránila festivalu Kľačianska podkova

Ani mrazivá zima nezabránila festivalu Kľačianska podkova

Turčianske Kľačany v sobotu 7. januára vítali furmanov na už tradičnom podujatí s výstižným názvom Kľačianska podkova.

V malebnej dedine pod horami, ktoré dodávali akcii správnu atmosféru, sa konala súťaž ťažných koní. Furmani predstavili zručnosť v práci s drevom a zohratosť s konskými pomocníkmi. Niektoré z majestátnych zvierat sú ešte stále zamestnané v lese, iné majú majitelia už len pre radosť. Z pôvodne prihlásených tridsiatich furmanov ráno nezaskočila mrazivá zima štrnástich, ktorí súťažili v dvoch disciplínach. V prvej diváci videli obratnosť, zručnosť a dômyselnosť každého povelu aj pohybu, kde súťažiaci predviedli ukážku, ako pracujú s drevom často i v oveľa náročnejších horských podmienkach. Ťažký ťah bol druhou kráľovskou disciplínou, v ktorej ukázali ťažné kone svoju silu pri ťahaní až troch kmeňov stromov, pričom bol stanovený čas dôležitou podmienkou.

Mimoriadnym obohatením podujatia bola prezentácia Flámskych koní, ktoré sa na Slovensko vrátili po viac ako sto rokoch. Dvoch zástupcov tohto plemena, ktoré je výrazne väčšie od našich – kobylu Ségolene de la Hutt a mladého žrebca Willow de Bosque prišli predstaviť ich chovatelia z Belgicka, Talpovci.

Ťažné kone vydržia i o niečo nižšiu teplotu ako bola v sobotu, no pre stovky návštevníkov boli k dispozícii na ohriatie medovina, varené víno, punč i tradičné hriatô, hladným ponúkali stánky občerstvenie guľášom, pečenou klobásou a inými dobrotami. Predávali sa tu aj výrobky slovenskej ľudovej tvorby, okrem toho sa tu nachádzali aj ďalšie atrakcie, a to vozenie na koňoch i poníkoch, vyhliadkové lety helikoptérou či psie záprahy.

Súťaž furmanov nám predstavila aj samotná organizátorka Lenka Mahútová.

Furman Michal Raškevič, ktorý na súťaž priviedol svoje kone, známeho aj úspešného Kuba a trojročného Buba, plemena Švédkych ardenov, nám priblížil svoju prácu, ktorú by za nič nemenil.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, ktorá okrem príhovoru aj odovzdávala ceny furmanom, vyjadrila svoj postoj k akciám podobného druhu a popularite výrobkov slovenských farmárov.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *