piatok - 26. apríla, 2024
, Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?

Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?

Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná finančná zbierka Ligy proti rakovine.Už 23. rok ulice miest a obcí v jediný deň v roku – tentokrát 11. apríla (štvrtok)- zaplavia žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripne na svoj odev, vyjadrí týmto gestom podporu a spolupatričnosť ľuďom, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov Dňa narcisov prispievajúci umožnia realizáciu projektov a programov, smerujúcich predovšetkým ku konkrétnej praktickej pomoci onkologickým pacientom a ich rodinám naprieč Slovenskom.

AKO BUDE POUŽITÝ VÝNOS ZO DŇA NARCISOV?

Na Slovensku pribudne každoročne 34.000 ľudí s diagnózou rakovina. Liga proti rakovine je tu pre nich už 29 rokov. V roku 2018 sa vďaka dobrovoľníkom – žiakom a študentom, skautom, členom rôznych záujmových združení a klubov, členom pobočiek SČK, členom pobočiek Ligy proti rakovine, či komerčným firmám a spoločnostiam vyzbieralov uliciach 1.027.086,31 EUR. Čistý výnos – 982.222,72 EUR počas uplynulého roka Liga použili na zastrešenie a realizáciu psychosociálnych projektov pre onkologických pacientov, na podporu nemocničných a zdravotníckych zariadení, výskumu a v neposlednom rade aj na podporu informovanosti o prevencii a zdravom životnom štýle (www.dennarcisov.sk, www.lpr.sk).

Finančné prostriedky vyzbierané počas Dňa narcisov použije LPR na pokračovanie v realizáciioverených a užitočných projektov, ktoré sú určené na priamu pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám. K ním patria: bezplatná Onkoporadňa (0800 11 88 11), Sieť psychológov – bezplatné individuálne i skupinové poradenstvo, Rodinná týždňovka, Relaxačné pobyty pre pacientov, Ubytovacie zariadenia pre rodičov detí liečených na rakovinu, Jednorazový finančný príspevok v hmotnej núdzi a pod. Z výnosu Dňa narcisov sa pravidelne podporujú aj aktivity v oblasti prevencie a informovanosti verejnosti o predchádzaní onkologickým ochoreniam. Časť získaných zdrojov sa poskytuje i na obstaranie nevyhnutného prístrojového vybavenia nemocničným, zdravotníckym zariadeniam, paliatívnym oddeleniam, hospicom; finančne sú podporené i menšie občianske združenia pracujúce s onkologickým pacientom či výskum v oblasti onkológie.

AKO POMÔCŤ TENTO ROK?

  • Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničiek dobrovoľníkov v deň konania Dňa narcisov – 11. apríla 2019.
  • Zaslaním prázdnej SMS na číslo 848 v hodnote 3Eurá v sieti všetkých mobilných operátorov (Orange, Telekom, O2, Štvorka) – v termíne od 1.4. do 17.4.2019.
  • Zaslaním ľubovoľnej sumy na číslo účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454 – v termíne od 1.4. do 17.4.2019 alebo Naskenovaním QR kóduna pokladničkách a príslušných mediálnych nosičoch a prispením ľubovoľnou sumou.
  • Získaním virtuálneho narcisu cez www.zlavadna.sk (1 Euro)- v termíne od 1.4. do 17.4.2019.
  • Prispením v bankomatoch Slovenskej sporiteľne cez tlačítko Deň narcisov v sume 1,83 EUR v termíne od 2.4. do 17.4.2019.
  • Online ľubovoľnou platbou cez darcovský portálwww.darujme.sk v termíne od 1.4. do 17.4.2019.

AKO ROZPOZNAŤ DOBROVOĽNÍKA?

Pre viac ako 15 000 dobrovoľníkov, ktorí každoročne venujú svoj čas, energiu a nasadeniepri realizácii zbierky a bez ktorých by jej zorganizovanie nebolo možné, sú pre rok 2019 platné tieto identifikačné znaky (viac aj na www.dennarcisov.sk):

, Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?

  • Identifikátor dobrovoľníka: žlté tričko s logom Ligy proti rakovine s textom  „JA SOM“ as identifikačným číslom dobrovoľníka umiesteného v kvete narcisu, tvoriaceho logo LPR.
  • Narcis: každoročný symbol zbierky na rozdávanie za dobrovoľný príspevok. Narcis bude charakteristickej žltej farby so zeleným stredom.
  • Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo – modrou potlačou a textom Deň narcisov,  11. 4. 2019, #chcempomahat a číslom registrácie zbierky, vydaným Ministerstvom vnútra SR. Každá pokladnička bude prelepená ochrannými nálepkami modrej farby s bielym nápisom Deň narcisov. Na každej pokladničke sa nachádza logo Ligy proti rakovine, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848.

V prípade, ak by ste natrafili na jednotlivcov či skupiny, ktoré robia zbierku v mene Ligy proti rakovine, no nemajú platné identifikačné znaky, kontaktujte prosím sekretariát Ligy proti rakovine na telefónnom čísle 02/5292 1735 alebo priamo mestskú políciu vo vašom meste.

 

KOMUNIKAČNÁ KAMPAŇ DŇA NARCISOV

Deň narcisov je najväčšia a najznámejšia fundraisingová udalosť, predstavujúca zdroj prostriedkov, ktoré zabezpečujú pomoc pre pacientov a poradenstvo pre zdravú populáciu. Pri akcii takého veľkého celoslovenského rozsahu je komunikačná kampaň nevyhnutnosťou. LPR v nej každoročne prináša nové posolstvo. Komunikačný koncept „NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS?“ naznačuje, že za každým narcisom je príbeh. Žiaľ, každý z nás vo svojom okolí pozná niekoho, kto trpí rakovinou. Obdobie komunikácie Dňa narcisov 2019 je od 1.4. do 17.4.Vďaka ústretovosti mediálnych partnerov prebehne komunikácia prostredníctvom všetkýchdruhov médií,OOH plôch a sociálnymi sieťami.

Hlasom hlavného kampaňového spotu je dlhoročný priateľ a podporovateľ LPR, herec Ján Gallovič a niekoľko účinkujúcich, ktorí vymenovávajú na koho myslia, keď si pripínajú narcis. K Jánovi Gallovičovi sa na svojich sociálnych sieťach pridajú aj iné známe tváre – influenceri, herci, moderátorky, blogerky, umelci. Liga proti rakovine ďakujekaždému, kto sa z presvedčenia, že ide o užitočnú vec, takýmto spôsobom zapája do propagácie tohto dňa. Hlavnou stránkou pre Deň narcisov je www.dennarcisov.sk www.lpr.sk, prípadne Facebook fanpage Liga proti rakovine (LPR).

Liga proti rakovine pripravila aj užitočné informácie k prevencii pred rakovinou. Dokument si môžete prečítať po kliknutí na TENTO ODKAZ

Zdroj: Petra Benczyová, PR manažérka LPR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …