piatok - 23. februára, 2024
, Na medzinárodný matičný kongres v Martine prídu zahraničné delegácie slovanských národov

Na medzinárodný matičný kongres v Martine prídu zahraničné delegácie slovanských národov

Štvrtý kongres matíc a inštitúcií slovanských národov sa uskutoční od 4. do 7. júna v Martine. Matica slovenská privíta zahraničné delegácie vedcov v Turčianskej galérii, v prvej a druhej matičnej budove. Informovala o tom hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.

Doplnila, že o význame, fungovaní, ale aj o minulosti a prítomnosti matíc a známych slovanských inštitúcií bude reč v odbornej časti kongresu. „Matice ako kultúrne spolky sú unikátnym fenoménom slovanských národov, u iných národov v Európe nemajú obdobu. Boli to spolky utláčaných národov, ich úloha bola národno-obranná. Zároveň sa zaslúžili o rozvoj kultúry, literatúry, vedy, vydavateľskej činnosti a celkových národných hnutí,“ ozrejmil predseda Matice slovenskej Marián Gešper.

Do Martina prídu vedci zo Srbska, Slovinska, Bulharska, Čiernej Hory, Českej republiky, Nemecka, ale aj Ukrajiny, Ruska či Rumunska. „Slovenské matičné hnutie bude zastupovať Matica slovenská a tiež Matica slovenská v Srbsku a Oblastná kultúrno-osvetová organizácia Matica slovenská na Zakarpatsku. Zároveň si budú môcť pozrieť program Slovesnej jari v Martine, ktorý potrvá od 4. do 6. júna,“ uviedla Matušková.

„V súčasnosti sa z niektorých matíc stali národné knižnice, literárne archívy a múzeá či biografické pracoviská. Vo všetkých maticiach zostala a ďalej sa rozvíja spolupráca so slovanskými kultúrnymi spolkami a organizáciami. Osobitne sa starajú aj o krajanov v zahraničí,“ dodala hovorkyňa Matice slovenskej.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …