Dolný Kubín – Jedným z hlavných cieľov aktuálneho projektu Oravského kultúrneho strediska je revitalizovať tradičnú hudobnú kultúru regiónu. Projekt s názvom Oživené melódie slovensko-poľského pohraničia podporuje tradičnú hudobnú kultúru.
OKS spolu s cezhraničnými poľskými partnermi – Regionálnym ośrodkem kultury v Bielsku-Bialej a Gminnym ośrodkem kultury v Milowke pripravili spolu 13 podujatí. Od vzdelávacích a tvorivých workshopov po folklórne festivaly. Zámerom projektu je uchovať a zveľadiť tradičné kultúrne hudobné prejavy, zvýšiť záujem obyvateľov o ne ako o podstatnú súčasť kultúrneho dedičstva prihraničných regiónov a uplatniť ich vo folklórnom hnutí.
„Aktuálna hudobná folklórna tvorba stráca svojbytnosť, autenticitu a uplatňujú sa v nej cudzie prvky. Zo života dedinského spoločenstva sa vytráca hra na tradičné ľudové hudobné nástroje – od jednoduchých detských zvukových hračiek až po technologicky náročnejšie gajdy či fujarky“ – konštatuje autor projektu Miroslav Žabenský
Pre muzikantov najpodnetnejšími podujatiami budú podľa Žabenského práve malé školy výroby tradičných ľudových hudobných nástrojov a hry na ne. V rámci nich sa počas troch týždňových stretnutí frekventanti zoznámia s technológiou výroby častokrát už zanikajúcich nástrojov, spoznajú spôsob hry na nich, ladenie, štýl, techniku hry i základný piesňový materiál. Lektormi stretnutí budú významní a fundovaní výrobcovia a interpreti zo Slovenska a z Poľska. Prvé tvorivé stretnutie sa uskutoční 8. – 14. júla v zuberskom skanzene a bude zamerané na výrobu píšťaliek dvojačiek, koncoviek a huslí zlobcokov. Záujemci o výrobu a hru na oravské dvojhlasné gajdy, trombity a pastierske rohy sa strenú 26. augusta až 1. septembra na Bielej Farme v Sihelnom a posledné tvorivé stretnutie bude od 30. septembra do 6. októbra v Dolnom Kubíne vyhradené okarínam a detským zvukovým hračkám.
Autor: Katarína Mažáriová
Foto: izilinsko.sk