štvrtok - 23. mája, 2024
nová synagóga, Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie pozývajú na októbrové podujatia. Program bude nabitý a pestrý

Nová synagóga a Stanica Žilina-Záriečie pozývajú na októbrové podujatia. Program bude nabitý a pestrý

Nová synagóga

4. 10. – 4. 12.
výstava:  Petra Dubach & Mario van Horrik: WAVES VLNY

Pre túto jeseň sme sa u nás po vyhrávaní s materiálom (drevo s Jurajom Gáborom) a svetelnými podmienkami (modré prítmie s Kristínou Kandrikovou) rozhodli pohrať s prázdnom, akustikou a zvukom. Spolu s holandskými umelcami Petrou Dubach a Mariom van Horrik chystáme špecifickú výstavnú situáciu – zvukový priestor. Počas trvania WAVES VLNY pripravujeme radu ďalších koncertov, zvukových intervencií, komentovaných prehliadok či performancií a iných stretnutí. Pre verejnosť sprístupnené počnúc 4. 10. od 13:00 a otvorené vždy od utorka do nedele medzi 13:00 – 19:00. Otvorenie a prvá komentovaná prechádzka s autormi 4. 10. o 17:00. Pozývame!


streda 12. 10. | 20:00
koncert: Jozef Van Wissem

Svetoznámy avantgardný skladateľ a lutnista Jozef Van Wissem sa k nám do Žiliny vracia predstaviť svoj
najnovší album Behold! I Make All Things New (2022). Azda jedna z najznámejších je jeho spolupráca s režisérom a hudobníkom Jimom Jarmuschom, s ktorým nahral tri albumy a odohral spoločné turné naprieč Európou a USA. Za hudbu k filmu Only Lovers Left Alive získal v roku 2013 cenu za najlepší soundtrack na festivale v Cannes. Výnimočný recitál uvádzame vo výstave WAVES VLNY holandských umelcov Petry Dubach a Maria van Horrik.

pondelok 17. 10. | 18:00

Diskusia Denníka N: Županka Jurinová a jej vyzývatelia

Predvolebná diskusia favoritov župných volieb v Žilinskom samosprávnom kraji, z ktorých budeme vyberať v spojených komunálnych voľbách 29. októbra. O súbojoch pravice aj ľavice, o spolupráci s vládou, o tom, ako sa najväčšie krízy posledných rokov preniesli do župy a ako sa môže Žilinský kraj zmeniť do roku 2026. Diskusiu Denníka N moderuje reportérka Veronika Folentová. Stream dostupný na Facebooku Denníka N.

štvrtok 20. 10. | 16:00

Moderné mesto – prednáška Dušana Mellnera o medzivojnovej architektúre Žiliny

Ing. arch. Dušan Mellner, Ph.D. zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave pozýva na októbrový cyklus prezentácií Mesto Žilina – architektúra a prítomnosť. Časť o modernej architektúre odprednáša u nás v Novej synagóge. Spoznáte dôležité medzivojnové pamiatky, ktoré sú atakované alebo podľahli developerským zásahom, ale aj tie, ktoré sa v meste dodnes zachovali.

sobota 22. 10. | od 18:00
party: GROOVE Electronic Delight

Refresh… Zostava za pôvodným Deeper Sounds of House sa po rokoch z útrob Stanice presúva do kaviarne Novej synagógy za novými časmi a priestormi v osvieženej edícii GROOVE Electronic Delight. Dash a Cornell zo stereodisco.sk spolu s Richardom aka DJ 08 a Adrianom pripravujú zvučnú nádielku rytmov. Ich dlhoročné skúsenosti z rádií i rôznych iných hudobných akcií sľubujú selekciu kvalitných trackov k posluchu aj k tancovaniu. Naši FrickoBrothers sa ako vždy skvelo postarajú o barový pult a dobrá správa pre všetkých čo majú radi elektroniku, ale chodia skôr spať: začíname sa rozbiehať už od 18:00!

Stanica Žilina-Záriečie


7. 9. – 31. 12.
výstava: Stanice na Stanici / výstava fotografií Petra Korčeka

Fotografie slovenských vlakových staníc Petra Korčeka máme nainštalované až do konca roka a pozrieť si ich môžete kedykoľvek počas našich otváracích hodín každý deň medzi 12:00 – 22:00. Peter Korček vyše pätnásť rokov pôsobil ako fotoreportér v rôznych slovenských vydavateľstvách. Vystavuje doma i v zahraničí a za svoju prácu získal viacero ocenení v rámci súťaží Slovak Press Photo aj Czech Press Photo.

pondelok 3. 10. | 18:00
diskusia: Predvolebná debata SP 21: Župa pod lupou

Debata s kandidátmi na predsedu Žilinského samosprávneho kraja, ktorého budeme voliť 29. októbra. Obháji Erika Jurinová svoju pozíciu? Potrebuje kraj zmenu? Kto ju o kreslo môže pripraviť? Za diskusný stôl si sadnú traja podľa prieskumov najvážnejší súperi. Organizuje Spravodajský portál SP 21, online stream bude zabezpečený na zilina.sp21.sk.

utorok 4. 10. | 17:00 a 20:00
kino: Trojuholník smútku

Model Carl a jeho partnerka, influencerka Yaya sú pozvaní na luxusnú výletnú plavbu. Spoločnosť im tu robí skutočne vybraná smotánka. Je tu starý mládenec hľadajúci životnú lásku, výstredný ruský obchodník a samotnú loď riadi kapitán (Woody Harrelson), ktorý je večne pod parou. Keď nečakaná udalosť zamieša kartami, cestujúci sa ukážu v ich pravom svetle. Dvojnásobný víťaz Zlatej palmy z festivalu v Cannes Ruben Östlund natočil satirickú komédiu o spoločenských rolách a opojnej sile moci.
Triangle of Sadness, Švédsko, Veľká Británia, 2022, 142 min, Réžia: Ruben Östlund

streda 5. 10. | 18:00

diskusia: Predvolebná debata SP 21: Žilina pod lupou

Debata s kandidátmi na primátora Žiliny, ktorého budeme voliť v spojených komunálnych voľbách 29. októbra 2022.
Ako zvládol Peter Fiabáne predchádzajúce štyri roky. S čím sú občania spokojní a čo kritizujú? Ide Žilina dobrým smerom? O tom bude diskusia s najvážnejšími súpermi o miesto na radnici. Organizuje Spravodajský portál SP 21, online stream bude zabezpečený na zilina.sp21.sk.

piatok 7. 10
| 19:00
koncert: Ludwig van v Žiline

Na Stanici oslavujeme Beethovenove narodeniny! Hudbou Ludwiga van Beethovena v podaní hudobníkovz obľúbeného VENI ensemble v originálnom koncepte otvoreného diela s názvom „Ludwig van” argentínsko-nemeckého skladateľa Mauricia Kagela, ktorého rovnomenný film počas koncertu budeme aj premietať. Hosťujeme reprízu predstavenia, ktorého premiéra prebehne 5. októbra 2022 o 20:00 v A4 v Bratislave. Organizátorom podujatia je Slovenská sekcia ISCM.

sobota 8. 10. | od 10:00
festival: KINESIS festival mladej kultúry

Young Office Žilina (YO) k nám prichádza s druhým ročníkom festivalu mladej kultúry KINESIS. Ide o multižánrovéprepájanie venované všetkým kreatívnym ľuďom zo Žiliny a okolia. Všetci si prídu na svoje nech už ide o hudbu, performatívne umenia či kreatívne workshopy. YO sa snaží vytvárať priestor pre prezentáciu pred publikom predovšetkým začínajúcim umelcom. Tešia sa na Vás u nás na Stanici!

utorok 11. 10. | 17:00 a 20:00

kino: Podozrivá

Detektív Hae-joon je privolaný k prípadu úmrtia muža, ktorý sa zabil za nejasných okolností pri páde zo skaly. Tieň podozrenia hneď padá na čerstvú vdovu, krásnu Seo-rae, ktorú táto skutočnosť na prvý pohľad ani len neznepokojí. Zdá sa však, že chladná bola iba k svojmu manželovi, pretože medzi ňou a vyšetrovateľom začína vznikať nečakané citové puto. Nie je ale láska iba zásterkou, ako uniknúť zraku polície?
Heeojil gyeolsim, Južná Kórea, 2022, 138 min., Réžia: Chan-wook Park

štvrtok 13. 10. | 19:00
divadlo: Obývací pokoj

Divadlo masiek a nábytku z dielne česko-francúzskeho umeleckého kolektívu tYhle je expedíciou ľudskej predstavivosti do neprebádaného teritória nábytku. Odohráva sa medzi stenami jednej miestnosti, vo svete, ktorý existuje paralelne vedľa nášho. Každý predmet v ňom má vlastný charakter. Na pomedzí svetla a tmy, uprostred tichého škrípania drevených nôh a vŕzgania dverí, nábytok a ľudské telo sa stávajú plátnom, z ktorého sa vynárajú a zase strácajú fantastické figúry. Lukáš Karásek vo svojom projekte balansuje na hrane divadla masiek, tanca a cirkusu a rozohráva vzrušujúcu hru plnú imaginácie a humoru.

sobota 15. 10. | od 10:00
komunita: Malý blší trh pod Rondlom

Pre veľký záujem je tu opäť náš „blšák“. Máte doma nepotrebné, ale funkčné veci? Nábytok, riady, spotrebiče,
športové potreby, zberateľské skvosty, oblečenie, obuv, knihy či umenie…? Máte možnosť posunúť ich ďalej. Alebo len prísť a nájsť niečo, čo už dlho hľadáte. Veci môžete predávať, vymieňať či rozdávať. Priestor ponúkame aj detským predajcom. Blšák bude vonku, v záhrade Stanice pod Rondlom od 10.00 do 13.00.

sobota 15. 10. | 16:00
kino pre deti: Kde je Anna Franková

Film nezameniteľným spôsobom, pôvabnou animáciou Ariho Folmana, spracúva aktuálne témy, ktoré rezonujú v súčasnom svete. Dennodenne sa v médiách, v bežnom živote stretávame s nevšímavosťou, netoleranciou a zvýšenou rezistenciou voči nespravodlivosti a násiliu. Práve inšpirujúce príbehy jednotlivcov, odvážnych statočných ľudí, ktorí navzdory všetkému neváhajú pomáhať, obetovať sa pre iných, nám pomáhajú prekonať dezilúziu zo súčasného nastavenia spoločnosti.

utorok 18. 10. | 18:00
kino: Filmová prehliadka Be2Can: Neuveriteľné, ale pravdivé

Alain a Mária sú na prehliadke domu na pokojnom predmestí. Realitný maklér ich varuje, že to, čo sa skrýva v pivnici, im obráti život naruby. Manželia sa ohromení a nadšení tým, čo objavia, rozhodnú nehnuteľnosť kúpiť. Keď k nim na večeru príde Alainov drzý šéf a jeho priateľka, pokušenie podeliť sa o neuveriteľnú (ale pravdivú!) informáciu je silné. Mária je však odhodlaná udržať ju v tajnosti. Začne byť pivnicou posadnutá a nemôže si pomôcť, aby sa tam nevydala…
Incroyable mais vrai, 2022, Francúzsko, 74 min, Réžia: Quentin Dupieux

utorok 18. 10. | 20:00
kino: Filmová prehliadka Be2Can: Posledný strih

V opustenej budove sa pokazí natáčanie nízkorozpočtového zombie hororu. Protivný režisér svojím nepríjemným správaním privedie hercov a štáb na pokraj síl, keď odhalí svoj plán, ako vniesť do projektu energiu a vzrušenie: oživiť skutočnú, starodávnu zombie kliatbu. V šialenom jednom zábere, v ktorom lietajú časti tiel a tekutiny, herci bojujú o život s nemŕtvymi a ich režisérom, až kým film nedospeje do šokujúceho záveru a nenabehnú titulky… ale je to celý príbeh?
Z (comme Z), 2022, Francúzsko, Veľká Británia, Japonsko, 110 min, Réžia: Michel Hazanavicius

streda 19. 10. | 18:00 a 20:00
tanec: Bratislava v pohybe v Žiline: Martin Kilvády – NOS TAL Žííí

Workshop o 18:00 a tanečné predstavenie o 20:00 s výnimočným slovenským tanečníkom, žijúcim v Belgicku, Martinom Kilvádym. NOS TAL Žííí s podtitulom „Keď tie hitovky srdcovky solídne drapnú“ je krátke pohybové predstavenie, ktoré Martin Kilvády chystá pre medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe. Je inšpirované hitmi osemdesiatych a deväťdesiatych rokov a uvidíte ho vďaka pilotnej spolupráci medzi našou Stanicou a významným festivalom, ktorý sa chce postupne rozrásť aj do regiónov.

utorok 25. 10. | 18:00
kino: Filmová prehliadka Be2Can: Krvavé pomeranče

Pár na dôchodku, ktorý je zaťažený dlhmi, sa snaží vyhrať tanečnú súťaž, minister hospodárstva je podozrivý z daňových únikov, dospievajúce dievča sa stretáva so sexuálnym maniakom a mladý právnik sa pokúša vyšplhať na spoločenskom rebríčku.
Oranges sanguines, Francúzsko, 2021, 102 min, Réžia: Jean-Christophe Meurisse

utorok 25. 10. | 20:00
kino: Filmová prehliadka Be2Can: Svätý pavúk

V Mašhade v noci vyčíňa Pavúčí muž, ktorý láka obete do svojej siete. Zabíja ženy, prostitútky. Zatiaľ čo polícia zločiny ignoruje, Rahím, novinárka z Teheránu, putuje po temných štvrtiach svätého mesta a hľadá pravdu. Film Svätý pavúk je založený na skutočnom príbehu a jeho názov odkazuje na prezývku sériového vraha Saída Hanaía, ktorý v roku 2001 zabil v meste Mašhad šestnásť prostitútok, pretože ich považoval za „nečisté“. Jeho súdny proces vyvolal v Iráne veľký rozruch nielen kvôli hrôze, ktorá sa stala, ale aj preto, že niektoré médiá a konzervatívne skupiny z neho urobili hrdinu.
Holy Spider, 2022, Dánsko, Nemecko, Švédsko, Francúzsko, 116 min, Réžia: Ali Abbasi

piatok 28. 10. | od 18:00
komunita: Snow Film Fest 2022

Sneh, ľad, adrenalín – zimné dobrodružstvá v Kanade, Rakúsku, Nepále, Antarktíde, Kirgizsku, Švédsku i na Islande. Osem filmov z českého Snow Film Festu (po ktorých budete túžiť, aby sneh napadol čím skôr) na Slovensko dovezie Michal Knitl (známy z Cestou necestou).

sobota 29. 10. | 16:00
divadlo pre deti: Loutky bez hranic: Zemiakové kráľovstvo

Kráľ Brambor Bramborovič I. a jeho manželka kráľovná Brambora Bramborovna II. vyhlasujú, že kto zneškodní strašného draka Friťáka, ktorý sa usadil na Bramborovom vŕšku, dostane ruku princezny Bramborky a pol bramborového poľa k tomu – kto sa odváží bojovať proti takému nepriateľovi? Žeby statočný princ Karotka? Hrá Lukáš Bouzek.

Viac info nájdete na stránkach: www.novasynagoga.sk / www.stanica.sk

Zdroj: Kamil Mihalov, tím Truc spherique

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …