sobota - 16. októbra, 2021
, Orave pomôže rýchlejšie dobudovanie diaľnic a rýchlostných ciest
Zasadnutie výkonného výboru Iniciatívy stredné Slovensko.

Orave pomôže rýchlejšie dobudovanie diaľnic a rýchlostných ciest

Jednou z tém tohtoročného zasadnutia Výkonného výboru Iniciatívy stredné Slovensko (ISS) bola v piatok 1. februára otázka dostavby rýchlostnej cesty R3/Orava z Trstenej cez Dolný Kubín až do Ružomberka s napojením na D1 a R1.

Cesta má byť súčasťou trasy sever-juh Slovenska

V Banskej Bystrici Oravu zastupoval primátor mesta Dolný Kubín Ján Prílepok. „V tejto chvíli je našim spoločným cieľom dosiahnuť celoplošné riešenie trasy zo severu na juh Slovenska. Pre Oravu a jej obyvateľov je preto veľmi dôležité dobudovanie rýchlostnej cesty R3. Čo je ovplyvnené aj dobudovaním diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

Obyvateľom stredného Slovenska chýba na trase severojužného a východozápadného prepojenia moderná dopravná infraštruktúra. Primátori a starostovia Oravy dúfajú, že štát urobí všetky potrebné kroky na to, aby sa v blízkej budúcnosti pokračovalo vo výstavbe rýchlostných ciest a diaľnic. „Od štátu očakávame, že nájde finančné prostriedky na dobudovanie ďalších úsekov a tiež, že vynaloží väčšie úsilie na rýchlejšie dobudovanie diaľnic a rýchlostných ciest, keďže tieto sú pre stredné Slovensko a jeho obyvateľov nesmierne dôležité,“ vysvetlil Prílepok.

Iniciatíva stredné Slovensko vznikla v máji 2017 a svojou činnosťou chce dosiahnuť dobudovanie prepojenia našej krajiny, diaľnice D1 v úseku Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová, rýchlostnej cesty R3 Trstená – Dolný Kubín, R1 Ružomberok – Banská Bystrica a súvisiace spojenie I/71 Lučenec – Fiľakovo – Salgótarján. Medzi jej priority patrí aj liberalizácia železničnej dopravy na strednom Slovensku, čo by malo priniesť ďalšie zlepšenie v tejto oblasti. V závere roka 2017 sa uskutočnila programová konferencia, ktorá vo viacerých dotknutých mestách vyústila do blokád ciest. Zároveň z nej vyplynuli konkrétne požiadavky na zlepšenie situácie, ktoré boli smerované kompetentným na najvyššej štátnej úrovni.

K zdržaniu často dochádza kvôli tretím stranám

Nakoľko dohodnuté termíny a harmonogram potrebných úkonov nevyhnutných k realizácii jednotlivých úsekov prepojenia neboli zo strany NDS dodržané, v máji 2018 členovia združenia tlmočili svoju žiadosť aj premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti.

Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti v prítomnosti predsedu vlády a ministra sľúbil členom Iniciatívy stredné Slovensko aktualizáciu všetkých termínov v rámci severojužného prepojenia Slovenska. Žiaľ, ako veľakrát predtým, zostalo len pri sľuboch. Naďalej dochádza k posúvaniu termínov, nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania. „Nie sme spokojní a nekonaním Národnej diaľničnej spoločnosti sme znepokojení. Čas plynie a vážna situácia v oblasti dopravy, ktorú chceme riešiť stagnuje. Nejde len o konkrétne mestá, držíme spolu a chceme dosiahnuť celoplošné riešenie. Výkonný výbor združenia Iniciatíva stredné Slovensko sa dnes preto dohodol na ďalšom postupe. V našom úsilí nepoľavíme a podnikneme ďalšie kroky,“ uviedol primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, predseda Iniciatívy stredné Slovensko.

V najbližšom období výbor plánuje napísať list Národnej diaľničnej spoločnosti a následne chce prerokovať jej postupy na úrovni zasadnutia Vlády Slovenskej republiky. Podporu budú členovia združenia hľadať aj u samotných obyvateľov jednotlivých miest.

Zdroj a foto: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

God and Eve, God and Eve. Barmuseum pozýva na ďalší zo série októbrových koncertov

God and Eve. Barmuseum pozýva na ďalší zo série októbrových koncertov

Jadro kapely God and Eve tvorí Eva Sajanová a Richard Grimm (pôsobiaci tiež pod pseudonymom …