utorok - 23. júla, 2024
, Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov
Foto: oravskemuzeum.sk

Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov

Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov. Využívať ich bude v priestoroch depozitárov Oravského hradu v Oravskom Podzámku. Múzeum o tom informuje na oficiálnej webovej stránke.

Projekt „Germicídne žiariče pre depozitáre Oravského hradu“, je ďalším krokom k zlepšeniu ochrany zbierkového fondu Oravského múzea  P.O. Hviezdoslava . Vďaka podpore Fondu na podporu umenia z verejných zdrojov, v celkovej výške 4000.,€ bolo zakúpených desať kusov germicídnych žiaričov, z toho deväť kusov – germicídnych žiaričov typu  Prolux G M30WASPH 02, nepriame vyžarovanie a jeden typ Prolux GM55/SP 30,60, 90, s priamym vyžarovaním.

Germicídne žiariče budú používané v priestoroch depozitárov Oravského hradu v Oravskom Podzámku. Cieľom projektu je dlhodobá ochrana zbierkových predmetov pred biologickým napadnutím plesňami a inými mikroorganizmami. Prenosné germicídne žiariče spĺňajú potrebu zohľadnenia historických priestorov a ich mobilnosť v rámci ostatných miestností, ktoré si vyžadujú starostlivosť a dezinfekciu jednotlivých zbierkových predmetov. K takejto situácii dochádza najmä pri ich transporte, nevyhnutnom v procese digitalizácie zbierok, ako aj pri ich výpožičkách iným partnerským inštitúciám.

Žiariče budú preventívne používané hlavne  v depozitároch ale aj vo výstavných priestoroch, kde sa okrem zbierkových predmetov môžu nachádzať aj diela pochádzajúce z rôznych prostredí (priamo z ateliérov umelcov, zo súkromných zbierok, diela zapožičané z partnerských galérií). V neošetrených priestoroch, v ktorých sa striedajú diela z neznámeho prostredia a zbierkové predmety hrozí riziko ich kontaminácie.

Mikrobiologická kontaminácia objektov kultúrneho dedičstva môže spôsobovať nielen degradáciu prírodných organických materiálov a degradáciu týchto objektov, ale môže vytvárať aj vážne problémy pri ochrane zdravia pracovníkov i návštevníkov pohybujúcich sa v mikrobiologicky kontaminovaných priestoroch múzeí, archívov a knižníc.

Kombináciou a použitím dvoch spôsobov žiarenia pomocou germicídnych žiaričov sa tak eliminuje riziko poškodenia, či dokonca zničenia umeleckých diel. Preventívna ochrana predchádza zbytočným, časovo i finančne nákladným, reštaurátorským a konzervátorským zásahom.

Zdroj: Oravské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …