piatok - 26. apríla, 2024
, Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov
Foto: oravskemuzeum.sk

Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov

Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne zakúpilo desať germicídnych žiaričov. Využívať ich bude v priestoroch depozitárov Oravského hradu v Oravskom Podzámku. Múzeum o tom informuje na oficiálnej webovej stránke.

Projekt „Germicídne žiariče pre depozitáre Oravského hradu“, je ďalším krokom k zlepšeniu ochrany zbierkového fondu Oravského múzea  P.O. Hviezdoslava . Vďaka podpore Fondu na podporu umenia z verejných zdrojov, v celkovej výške 4000.,€ bolo zakúpených desať kusov germicídnych žiaričov, z toho deväť kusov – germicídnych žiaričov typu  Prolux G M30WASPH 02, nepriame vyžarovanie a jeden typ Prolux GM55/SP 30,60, 90, s priamym vyžarovaním.

Germicídne žiariče budú používané v priestoroch depozitárov Oravského hradu v Oravskom Podzámku. Cieľom projektu je dlhodobá ochrana zbierkových predmetov pred biologickým napadnutím plesňami a inými mikroorganizmami. Prenosné germicídne žiariče spĺňajú potrebu zohľadnenia historických priestorov a ich mobilnosť v rámci ostatných miestností, ktoré si vyžadujú starostlivosť a dezinfekciu jednotlivých zbierkových predmetov. K takejto situácii dochádza najmä pri ich transporte, nevyhnutnom v procese digitalizácie zbierok, ako aj pri ich výpožičkách iným partnerským inštitúciám.

Žiariče budú preventívne používané hlavne  v depozitároch ale aj vo výstavných priestoroch, kde sa okrem zbierkových predmetov môžu nachádzať aj diela pochádzajúce z rôznych prostredí (priamo z ateliérov umelcov, zo súkromných zbierok, diela zapožičané z partnerských galérií). V neošetrených priestoroch, v ktorých sa striedajú diela z neznámeho prostredia a zbierkové predmety hrozí riziko ich kontaminácie.

Mikrobiologická kontaminácia objektov kultúrneho dedičstva môže spôsobovať nielen degradáciu prírodných organických materiálov a degradáciu týchto objektov, ale môže vytvárať aj vážne problémy pri ochrane zdravia pracovníkov i návštevníkov pohybujúcich sa v mikrobiologicky kontaminovaných priestoroch múzeí, archívov a knižníc.

Kombináciou a použitím dvoch spôsobov žiarenia pomocou germicídnych žiaričov sa tak eliminuje riziko poškodenia, či dokonca zničenia umeleckých diel. Preventívna ochrana predchádza zbytočným, časovo i finančne nákladným, reštaurátorským a konzervátorským zásahom.

Zdroj: Oravské múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …