sobota - 20. júla, 2024
, Oravský hrad zatvorili pre husté sneženie
Foto: archív Oravské múzeum

Oravský hrad zatvorili pre husté sneženie

Oravský hrad je z dôvodu silného sneženia od stredy zatvorený až do odvolania. Informovala o tom riaditeľka Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne Mária Jagnešáková.

V Oravskom Podzámku snežilo v utorok (15.1) celý deň a celú noc. „Až do odvolania sme zatvorili Oravský hrad, pretože sa obávame, aby z našich striech nepadol sneh na návštevníkov a neohrozil ich. Už od polnoci odstraňujeme tento kalamitný stav,“ povedala Jagnešáková.

Z dôvodu silného sneženia, tvorby snehových závejov a pádu stromov na trať i prístupovú komunikáciu je až do odvolania zatvorená aj expozícia Oravskej lesnej železnice. „Nachádza sa v katastri obcí Oravská Lesná a Zákamenné, ktoré sú tiež postihnuté snehovou kalamitou. Dokonca musíme požiadať, aby prišli väčšie mechanizmy a preorali prístupovú cestu. Sú tam popadané stromy a obávame sa, aby neohrozovali život našich pracovníkov aj návštevníkov. Problém máme aj s Goralskou drevenicou, ktorá sa nachádza na sedle Beskyd, pretože sa tam v utorok nevedeli dostať ani snehové skútre,“ dodala Jagnešáková.

Mechanizmy z Oravskej Polhory museli podľa nej pomôcť múzeu sprejazdniť aj cestu k Hviezdoslavovej hájovni. „Je tam naozaj vážny stav. Už niekoľko dní bojujeme so snehom. A pretože snehové zrážky neustávajú, máme s tým veľký problém. Sneh už máme odstránený z dvoch striech, dnes sa odstraňuje na ďalšom objekte,“ uzavrela riaditeľka Oravského múzea.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …