nedeľa - 14. júla, 2024
, Pavel „Hirax“ Baričák: Vždy pripravený! Kniha veselých spomienok na socializmus, alkohol a rockerov

Pavel „Hirax“ Baričák: Vždy pripravený! Kniha veselých spomienok na socializmus, alkohol a rockerov

Pavel Hirax Baričák pokrstil 24. novembra svoju novú knihu s názvom „Vždy pripravený!“, ktorá nesie podtitul „Socializmus, heavy metal a čučo“. Kniha je poprepletaná zážitkami z autorovho mládežníckeho obdobia v socializme a života začínajúceho hudobníka – rockera, ako sám spomína: „Ponúkali nám seno. A čo sme my vedeli, že je to marihuana?“

„Je to veselá kniha spomienok, postrehov a súvislostí. Pravdepodobne každý, kto prežil nejaký ten rok pod vládou komunistov, sa v knihe viac alebo menej nájde,“ hovorí o svojej novinke Pavel Hirax Baričák. Kým pre dospelých boli posledné roky socializmu symbolizované rozpadávajúcim sa systémom, mladej generácii sa vryli do pamäti hlavne spotrebné artefakty režimu: „Taká žuvačka Pedro, plastové farebné „céčka“, kovová stavebnica Merkur, šumienky za pár halierov, Vitana variaca za nás, klince na koľajniciach – aj o tom sú moje spomienky poprepletané faktografiou, dobovými fotografiami a občasným glosovaním udalostí“.

Autor v novej knihe hovorí aj o ponuke všetkých dvoch televíznych staníc, ktoré vysielali seriály s inšpektorom Derrickom a opisuje, ako sa zháňal nedostatkový tovar. „Vystávanie v radoch na toaletný papier, kupovanie poukážok od vekslákov na nákup v Tuzexe, spartakiáda, preplnené letné amfiteátre počas premietania rumunských filmov, ukrývanie peňazí na nový bicykel v ponožke čakajúc v daždi pred obchodom v nádeji, že sa mi ho konečne podarí kúpiť – tak to sú spomienky na celý život. Veľa z nich sa ocitlo v knihe,“ približuje autor.

Veľkú časť knihy venuje Pavel Baričák aj začiatkom svojej hudobnej kariéry. Nechýbajú v nej pasáže o nástupe kapiel Tublatanka, Citron, Progres 2, ale aj Oceán či Monterosa na našu scénu. Autor v knihe „Vždy pripravený!“ priblíži aj vznik jeho prvej skupiny Editor, úmorné zháňanie albumov so zahraničnou hudbou či opletačky s políciou kvôli dlhým vlasom.

Viac informácií o knihe či autorovi nájdete na stránke eshopu, kde si môžete čerstvú novinku aj objednať.

Pavel Hirax Baričák (*1971) je slovenský spisovateľ, vydavateľ, cestovateľ, hudobník a propagátor zdravého životného štýlu. Je autorom 24 kníh. Medzi nimi je osem románov, šesť zbierok básní a séria cestopisných kníh. V beletrii debutoval románom „Raz aj v pekle vyjde slnko“ (2007). Ako poet sa uviedol zbierkou „More srdca“ (2009). Je autorom série kníh motivačnej literatúry „Šlabikár šťastia“. Z prvých troch titulov plánovanej série kníh sa od roku 2012 predalo viac ako 200-tisíc výtlačkov. Jeho diela sú prekladané do češtiny a angličtiny.  Bol tiež spoluzakladateľom martinskej kultovej heavy metalovej formácie Editor, v ktorej pôsobil v rokoch 1988 – 2011. Od roku 1994 súbežne účinkoval aj v indies skupine Lunatic Gods, ktorú založil rovnako ako popovú formáciu Nothing. V súčasnosti vedie pagan metalovú skupinu Ramchat, s ktorou nahral tri albumy. Je ženatý, má dve deti a žije v Martine.

zdroj: Milan Polák z vydavateľstva Hladohlas

foto: zdroj, archív autora

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *