pondelok - 16. mája, 2022
Klikni a pomôž ľubovoľnou čiastkou
, Pavel „Hirax“ Baričák: Vždy pripravený! Kniha veselých spomienok na socializmus, alkohol a rockerov

Pavel „Hirax“ Baričák: Vždy pripravený! Kniha veselých spomienok na socializmus, alkohol a rockerov

Pavel Hirax Baričák pokrstil 24. novembra svoju novú knihu s názvom „Vždy pripravený!“, ktorá nesie podtitul „Socializmus, heavy metal a čučo“. Kniha je poprepletaná zážitkami z autorovho mládežníckeho obdobia v socializme a života začínajúceho hudobníka – rockera, ako sám spomína: „Ponúkali nám seno. A čo sme my vedeli, že je to marihuana?“

„Je to veselá kniha spomienok, postrehov a súvislostí. Pravdepodobne každý, kto prežil nejaký ten rok pod vládou komunistov, sa v knihe viac alebo menej nájde,“ hovorí o svojej novinke Pavel Hirax Baričák. Kým pre dospelých boli posledné roky socializmu symbolizované rozpadávajúcim sa systémom, mladej generácii sa vryli do pamäti hlavne spotrebné artefakty režimu: „Taká žuvačka Pedro, plastové farebné „céčka“, kovová stavebnica Merkur, šumienky za pár halierov, Vitana variaca za nás, klince na koľajniciach – aj o tom sú moje spomienky poprepletané faktografiou, dobovými fotografiami a občasným glosovaním udalostí“.

Autor v novej knihe hovorí aj o ponuke všetkých dvoch televíznych staníc, ktoré vysielali seriály s inšpektorom Derrickom a opisuje, ako sa zháňal nedostatkový tovar. „Vystávanie v radoch na toaletný papier, kupovanie poukážok od vekslákov na nákup v Tuzexe, spartakiáda, preplnené letné amfiteátre počas premietania rumunských filmov, ukrývanie peňazí na nový bicykel v ponožke čakajúc v daždi pred obchodom v nádeji, že sa mi ho konečne podarí kúpiť – tak to sú spomienky na celý život. Veľa z nich sa ocitlo v knihe,“ približuje autor.

Veľkú časť knihy venuje Pavel Baričák aj začiatkom svojej hudobnej kariéry. Nechýbajú v nej pasáže o nástupe kapiel Tublatanka, Citron, Progres 2, ale aj Oceán či Monterosa na našu scénu. Autor v knihe „Vždy pripravený!“ priblíži aj vznik jeho prvej skupiny Editor, úmorné zháňanie albumov so zahraničnou hudbou či opletačky s políciou kvôli dlhým vlasom.

Viac informácií o knihe či autorovi nájdete na stránke eshopu, kde si môžete čerstvú novinku aj objednať.

Pavel Hirax Baričák (*1971) je slovenský spisovateľ, vydavateľ, cestovateľ, hudobník a propagátor zdravého životného štýlu. Je autorom 24 kníh. Medzi nimi je osem románov, šesť zbierok básní a séria cestopisných kníh. V beletrii debutoval románom „Raz aj v pekle vyjde slnko“ (2007). Ako poet sa uviedol zbierkou „More srdca“ (2009). Je autorom série kníh motivačnej literatúry „Šlabikár šťastia“. Z prvých troch titulov plánovanej série kníh sa od roku 2012 predalo viac ako 200-tisíc výtlačkov. Jeho diela sú prekladané do češtiny a angličtiny.  Bol tiež spoluzakladateľom martinskej kultovej heavy metalovej formácie Editor, v ktorej pôsobil v rokoch 1988 – 2011. Od roku 1994 súbežne účinkoval aj v indies skupine Lunatic Gods, ktorú založil rovnako ako popovú formáciu Nothing. V súčasnosti vedie pagan metalovú skupinu Ramchat, s ktorou nahral tri albumy. Je ženatý, má dve deti a žije v Martine.

zdroj: Milan Polák z vydavateľstva Hladohlas

foto: zdroj, archív autora

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Allegretto, Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina. Cenu publika …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *