pondelok - 22. júla, 2024
, Pavol Hammel prichádza so Srdcom bez anjela. Singel predznamenáva vydanie nového albumu

Pavol Hammel prichádza so Srdcom bez anjela. Singel predznamenáva vydanie nového albumu

Neúnavný spevák, gitarista a autor nezabudnuteľných piesní Pavol Hammel prichádza v týchto dňoch s novou autorskou skladbou Srdce bez anjela.

Po oslavách svojej 70-tky,  ktoré sprevádzalo úspešné koncertné turné po Slovensku a Českej republike a vydanie výberového albumu s najlepšími pesničkami Pavla Hammela a skupiny Prúdy, prišiel tak konečne čas na nahrávanie nového albumu. Od vydania toho zatiaľ posledného radového uplynulo už takmer 5 rokov a Pavol Hammel sa znovu hlási o slovo s novými nápadmi.

Prvá skladba avizovaného albumu, ktorá vychádza s názvom Srdce bez anjela pochádza z tvorivej dielne Pavol Hammel/Kamil Peteraj. To samo osebe je zárukou toho  najlepšieho hudobno-textového spojenia, aké si môžeme predstaviť. Samotný spevák o vzniku piesne hovorí: „Tým, že som skladal hudbu na hotovú báseň, tak mi to išlo dosť rýchlo. Nič sme nemuseli upravovať.“ Vznikla krásna krehká akustická skladba, plná životnej múdrosti a nezameniteľného Hammelovho pesničkárstva.

Na prípravách nového albumu Pavol Hammel pracuje najmä so svojimi skalnými a osvedčenými spolupracovníkmi – Jurajom Burianom a Petrom Preložníkom. Spolupráca je to však, vzhľadom na dobu, ktorú prežívame,  netradičná. „Po rockovom albume Best of Prúdy sa vraciam k unplugged poňatiu mojich nahrávok. Ale vzhľadom na disciplinované nestretávanie sa, nahrávanie  prebieha na diaľku. Pozbieral som si niekoľko textov od dlhoročných priateľov  textárov  Borisa Filana a Kamila Peteraja, vo výbere sú aj texty Vlada Slivku a Mariana Zimu. Píšem, rozposielam moje demo nahrávky muzikantom do nahrávacích štúdií. Tí sa potom snažia trafiť do mojich hudobných predstáv“ – hovorí Pavol Hammel. Samotné nahrávanie sa potom realizuje vo viacerých štúdiách – tri pesničky vznikali  v štúdiu Ľuba Dolného, s ktorým Pavla Hammela spája spolupráca na legendárnych muzikáloch Cyrano z predmestia a Šľahačková princezná.  Ďalšie potom vznikajú v nahrávacom štúdiu Petra Preložníka vo Viničnom. Zaujímavá je aj spolupráca s pražskými hudobníkmi v štúdiu little m records – tí sa v minulosti podieľali na nahrávaní albumov Nočná galéria i zatiaľ posledného albumu Z pekla šťastie. V novom domácom nahrávacom štúdiu Grif zasa vzniká ďalšia z noviniek za prispenia dávneho priateľa a spoluhráča Fera Grigláka.

Ako prvý singel sme vybrali pesničku Srdce bez anjela. Pravdepodobne aj celé album bude mať tento názov. V piesni cítiť vzácnu zhodu hudby, textu a interpretácií, ktoré sa podarilo dosiahnuť napriek netradičným podmienkam pri nahrávaní“ hovorí Pavol Hammel.  „Pieseň je trochu tklivá, ale sľubujem, že celý album  nebude melanchólia a resumé z neho by malo byť  – Život je na to, aby sa žil“ – dodáva autor. Vizuál k singlu nakreslila grafička a ilustrátorka Yuko Shimizu z New Yorku.

Zdroj: Beáta Rozárová, Dr. Horák

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Adam Ďurica, Adam Ďurica prichádza s novinkou DROBNOSTI a ohlasuje termíny výročných koncertov

Adam Ďurica prichádza s novinkou DROBNOSTI a ohlasuje termíny výročných koncertov

Adam Ďurica vydáva svoju novinku DROBNOSTI. Novinka je nielen predzvesťou pripravovaného nového albumu, vyhlásením výnimočných …