sobota - 15. júna, 2024
, Pešia zóna v Ružomberku bude otvorená pre cyklistov
Foto: Mesto Ružomberok

Pešia zóna v Ružomberku bude otvorená pre cyklistov

Pešia zóna v Ružomberku bude od utorka 1. júna 2021 otvorená pre cyklistov. Rozhodlo o tom vedenie Mesta Ružomberok, ktoré má záujem postupne uprednostňovať ekologickejšie formy mestskej dopravy.

„Máme veľký záujem podporovať ekologickú mobilitu v meste. Zároveň nám záleží na tom, aby každý druh mestskej mobility mal patričnú infraštruktúru. Preto sme sa rozhodli umožniť neobmedzené využívanie pešej zóny na uliciach Mostová a Podhora pre cyklistov,“ povedal primátor Igor Čombor. Zmena pravidiel nastane od utorka 1.6.2021 s trojmesačnou „skúšobnou dobou“, po ktorej sa vyhodnotí situácia. Ak sa na predmetnom úseku nestanú nehody alebo škodové udalosti, zmena sa stane trvalou.

„Ulice Podhora aj Mostová naďalej zostávajú pešou zónou. Znamená to, že prednosť má vždy chodec,“ zhodnotil situáciu viceprimátor Ján Bednárik, ktorý spolu s odbornými zložkami a odbornou verejnosťou predmetnú zmenu pripravoval.

Mesto reaguje aj na sťažnosti týkajúce sa prístupu osobných automobilov na pešiu zónu. Predstavitelia Mesta upozorňujú motoristov, ktorí vchádzajú do pešej zóny za vyhradeným účelom, že zastavenie a státie je možné len na takom mieste, ktoré zabezpečí voľné dva jazdné pruhy, každý o šírke 3 metre.

Správanie sa cyklistov a motoristov v pešej zóne a zneužívanie vjazdu motorových vozidiel do pešej zóny bude od 1. júna dôslednejšie a častejšie kontrolované.

„Otvorenie pešej zóny cyklistom je dôležitý krok smerom k modernejšiemu mestu. O tom, či toto otvorenie bude trvalé, alebo len dočasné, rozhodnú samotní cyklisti svojim správaním. Preto by sme chceli všetkých milovníkov cyklistiky požiadať o zodpovednosť a ohľaduplnosť. Rovnaké upozornenie platí aj pre chodcov,“ uzavrel primátor.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …