streda - 22. marca, 2023
, Po martinských uliciach sa môžete prejsť aj z pohodlia domova
Ilustračné foto/pixabay.com

Po martinských uliciach sa môžete prejsť aj z pohodlia domova

Po martinských uliciach je názov knihy, v ktorej autori Peter Cabadaj, Marian Grupač a Igor Válek predstavujú Martin prostredníctvom jednotlivých ulíc, pomenovaných podľa významných osobností či udalostí.

Knihu uviedli do života na pôde Turčianskej knižnice v Martine. Myšlienka napísať publikáciu sa rodila dlhodobejšie a po siedmich rokoch je zhmotnená do konkrétnej podoby. „Chceli sme vydať knihu, ktorá sčasti odpovie na zvedavé otázky najmladšej generácie. Pretože, tá vôbec nevie, po kom sú pomenované ulice. Zároveň je to príklad aj pre iné mestá, že dá sa urobiť zaujímavým spôsobom publikácia, ktorá predstaví každému záujemcovi o históriu miesta, kde žije. A príbehy osobností, po ktorých sú pomenované ulice,“ povedal Cabadaj.

V knihe sú aj esejistické profily týchto osobností. „Časom môžu vzniknúť knižky, ktoré zdokumentujú príbehy domov na týchto uliciach. Lebo v Martine je veľa domov, kde žili popredné osobnosti nielen slovenského, ale aj medzinárodného umenia, kultúry a sú to silné príbehy, ktoré treba zdokumentovať,“ podotkol spoluautor publikácie.

Podľa ďalšieho zo spoluautorov, Igora Váleka, mesto, Martinčania a priaznivci centra národnej kultúry Slovákov doteraz takúto samostatnú publikáciu nemali. Jej vydanie tak významne podporuje nielen stav vedomostí o Martine, ale aj prirodzený lokálpatriotizmus, potrebný k ďalšiemu rozvoju mesta Martin.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …